Poradnik

Przejęcie leasingu auta. Jak tego dokonać?

przejęcie leasingu auta

Leasing jest formą finansowania, która cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim klientów biznesowych. Chociaż niesie za sobą wiele korzyści, nie każdy przedsiębiorca może kontynuować umowę z leasingodawcą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje możliwość przejęcia leasingu auta. Sprawdź, na jakich zasadach przeprowadzana jest cesja.

Cesja leasingu jest procedurą, dzięki której można zrezygnować z trwającej umowy bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Trzeba jednak spełnić kilka istotnych warunków.

Na czym polega przejęcie leasingu auta?

Przejęcie leasingu auta może odbyć się na drodze cesji. Koniecznością jest zatem podpisanie umowy cywilnoprawnej między zbywcą wierzytelności (cedentem) a osobą trzecią – cesjonariuszem. W ramach dokumentu cedent przenosi wierzytelność (leasing samochodowy) na cesjonariusza. Dzięki temu umowa może być kontynuowana przez nowy podmiot.

Jakie są skutki przejęcia leasingu samochodowego?

Do 2013 roku przejęcie leasingu samochodowego oznaczało dla nowego leasingobiorcy konieczność podpisania nowej umowy z leasingodawcą. Obecne przepisy każą traktować cesję jako kontynuację umowy podpisanej z pierwotnym leasingobiorcą – pod warunkiem, że żadne z postanowień nie zostało zmienione. Natomiast każda zmiana okresu finansowania czy przeliczenie wartości rat sprawiają, że umowa powinna zostać zawarta na nowo.

Nie da się ukryć, że przejęcie leasingu w formie cesji ma wiele zalet w stosunku do cedenta oraz cesjonariusza.

Wśród podatkowych skutków dla cedenta wymienia się m.in.:

  • brak konieczności korygowania odliczonych podatków
  • możliwość otrzymania tzw. odstępnego za przekazanie praw do umowy.

Do skutków podatkowych dla cesjonariusza zalicza się m.in.:

  • możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów rat leasingowych
  • możliwość odliczenia podatku VAT w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Czy warto dokonać przejęcia leasingu auta?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnej sytuacji konkretnego leasingobiorcy oraz warunków leasingu auta. Warto rozważyć taką opcję, jeśli użytkownik pojazdu:

  • znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i nie może kontynuować umowy
  • zamierza wziąć w leasing inny samochód, np. na korzystniejszych warunkach finansowych
  • planuje dokonać przekształcenia właścicielskiego w najbliższym czasie.

Chociaż opcja przejęcia leasingu auta zawsze jest wyjściem z przejściowych problemów finansowych, warto już na etapie finansowania przyłożyć większą wagę do konkretnego produktu. Wystarczyłoby np. wziąć leasing z niską ratą i niską opłatą wstępną, aby dostosować wysokość miesięcznego zobowiązania do budżetu. Za przykład może posłużyć Leasing SMARTPLAN na używane auta dostępny w Toyota Leasing. Miesięczne raty mogą być niższe nawet o 40% w porównaniu do standardowego finansowania, dzięki czemu z ich spłatą poradzi sobie każdy. Atutem jest także brak dodatkowych kosztów, więc miesięczne wydatki łatwo można przewidzieć.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top