Inwestycje

PZDW ma oferty na budowę drogi lotniskowej w Mielcu

droga lotniskowa mielec

Mielec/Droga lotniskowa. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW) ogłosił przetarg na budowę drogi wojewódzkiej obsługującej Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec oraz lotnisko w Mielcu.

Dziś, w siedzibie PZDW w Rzeszowie, miało miejsce otwarcie ofert, a przedstawione propozycje przedsiębiorstw wydają się obiecujące.

Planowana „droga lotniskowa” ma swój początek w okolicach nowego wiaduktu przy ulicy Sienkiewicza w Mielcu i będzie łączyć drogę wojewódzką 984 z istniejącą już obwodnicą Mielca w ciągu DW 985.

Trasa głównie przebiegać będzie wokół lotniska w Mielcu, stąd jej określenie jako „droga lotniskowa”.

Kwota przeznaczona na realizację tego zamówienia to niewiele ponad 66 mln zł (brutto). W przetargu wpłynęło 7 ofert, z których jedna mieści się w tej kwocie, a druga ją nieznacznie przekracza.

Piotr Miąso wyraził zadowolenie z obecnej sytuacji, uznając, że obiecujące oferty zwiększają szanse na rozpoczęcie inwestycji bez zbędnych opóźnień proceduralnych.

Planowane rozpoczęcie robót budowlanych jest coraz bliżej, a cały proces ma się zaczynać w 2025 roku, po zakończeniu fazy projektowej zadania.

Projekt będzie realizowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Część trasy będzie przebiegać po zupełnie nowym śladzie, co wymaga dodatkowych prac projektowych. Dodatkowe warianty przebiegu powstaną, aby zminimalizować koszty społeczne związane z budową nowej drogi.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że inwestycję wspiera polski rząd, przyznając 95 procent dofinansowania w ramach „Polskiego Ładu”, a także prezydent Mielca zadeklarował dalszą pomoc.

Ostateczne rozstrzygnięcie przetargu, zakończenie prac projektowych i symboliczne wbicie pierwszej łopaty są krokiem w stronę realizacji tego długo oczekiwanego projektu drogowego.

źródło: Województwo Podkarpackie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top