Biznes

Rekordowa Submisja Drewna na Podkarpaciu. Sprzedano 96% całej puli

submisja drewna przetarg podkarpackie

17 firm z Polski, Austrii, Słowacji i Włoch wzięło udział w przetargu XXV Submisji Drewna.

Oferowanych do przetargu było łącznie blisko 1700 metrów sześciennych drewna, zgromadzonych na trzech składach: w Załużu, Oleszycach i Godowej.

Wśród różnorodnych gatunków, takich jak dąb, jawor, jesion, oraz innych, sprzedano 96% całej puli drewna, osiągając średnią cenę metra sześciennego na poziomie 2499 zł.

Tadeusz Mędrek, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie, zauważa, że wysoka cena wynikała z oferowania wyłącznie drewna najwyższej jakości, co przyczyniło się do jego szybkiej sprzedaży. Dzięki staraniom służby terenowej oraz specjalistów od identyfikacji surowca, udało się dostarczyć do składnic submisyjnych wartościowy materiał.

Najbardziej pożądany okazał się dąb, dominujący od kilku lat wśród poszukiwanych gatunków. Jego średnia cena, wynosząca 3118 zł za metr sześcienny, znacząco wpłynęła na ogólną średnią submisji.

Najwyższą cenę jednostkową uzyskano za kłodę jaworu z Nadleśnictwa Stuposiany – 32 500 złotych, co stanowi nowy rekord cenowy w Polsce. Ofertę złożyła firma z Włoch.

Rok wcześniej najwyższą cenę osiągnięto na metr sześcienny jaworu falistego z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, wynoszącą 28 595 złotych.

W ramach tegorocznej XXV Submisji odbyła się również wystawa w Muzeum Regionalnym w Brzozowie, otwarta przez Janusza Starzaka, p.o. dyrektora RDLP w Krośnie, oraz Jerzego F. Adamskiego, dyrektora Muzeum. Wydarzenie to zgromadziło również uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie.

Podczas wystawy odbyły się prelekcje, m.in. naczelnika Tadeusza Mędreka na temat historii submisji oraz Małgorzaty Kaczorowskiej z Nadleśnictwa Brzozów, która przedstawiła różnorodne aspekty wykorzystania drewna w gospodarstwie domowym oraz jego znaczenie kulturowe.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top