Poradnik

Rezonans magnetyczny nadgarstka – kiedy jest zalecany?

rezonans nadgarstek magnetyczny wskazania

Rezonans magnetyczny nadgarstka to bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala dokładnie zobrazować stan struktur wewnętrznych tej części ciała. To bardzo dokładne i jednocześnie pomocne w postawieniu diagnozy badanie można wykonać w prywatnej placówce bez skierowania.

Wskazania do wykonania rezonansu nadgarstka

Rezonans magnetyczny nadgarstka (RM nadgarstka) zalecany jest zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent uskarża się na dolegliwości bólowe w obrębie tej części ciała, a nie udało się uzyskać jednoznacznej diagnozy przy wykorzystaniu innych badań obrazowych, np. RTG lub USG. Wskazaniem do wykonania tego badania może być między innymi:

  • potrzeba oceny stanu ścięgien i więzadeł nadgarstka,
  • zwichnięcie lub skręcenie nadgarstka,
  • złamanie kości nadgarstka.

Badanie wykonuje się także w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także zespołu cieśni nadgarstka i tzw. łokcia tenisisty. Szczegółowe informacje uzupełniające znajdują się w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-nadgarstka-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym dla organizmu człowieka. Można je powtarzać wielokrotnie, nie ma potrzeby posiadania skierowania od lekarza. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to technologia wykorzystująca działanie silnego pola magnetycznego i fal radiowych, dlatego nie zaleca się wykonywania tego badania u osób, które mają w ciele metalowe obiekty bądź urządzenia elektryczne. Należą do nich między innymi:

  • rozrusznik serca,
  • implant ślimakowy,
  • sztuczne zastawki serca,
  • wkładka domaciczna,
  • niektóre wypełnienia stomatologiczne,
  • protezy ortopedyczne,
  • opiłki żelaza.

W sytuacji posiadania któregoś z nich warto skonsultować ich dokumentację z lekarzem, czy badania faktycznie nie można przeprowadzić. Coraz częściej zdarza się tak, że nowoczesny sposób wykonania tych elementów sprawia, że ich obecność w ciele nie wyklucza możliwości wykonania rezonansu magnetycznego.

Przebieg RM nadgarstka

Badanie rezonansem magnetycznym powinno być poprzedzone wykonaniem badania krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny. Jest to potrzebne na wypadek konieczności podania tzw. kontrastu.

Rezonans magnetyczny jest bezbolesny i bezinwazyjny, aczkolwiek dla niektórych osób może być nieprzyjemny. Wynika to z konieczności przebywania w dość ciasnej tulei, co bardzo źle znoszą osoby cierpiące na klaustrofobię. Ponadto za niedogodność trzeba uznać duże natężenie wysokich dźwięków wydobywających się z urządzenia w trakcie badania, ale temu można zaradzić, używając zatyczek do uszu. Dla niektórych osób minusem może być temperatura wewnątrz aparatu do badania, dochodząca do 25°C.

Na badanie warto ubrać się w lekki, przewiewny strój, pozbawiony metalowych elementów – guzików, zatrzasków, suwaków, haftek, fiszbin itp. Wtedy nie trzeba będzie rozbierać się. Wszelkie urządzenia elektroniczne (np. telefon), portfel, okulary, biżuterię zostawia się w osobnym pomieszczeniu.

Wskazania po badaniu

Rezonans magnetyczny nadgarstka jest badaniem bezinwazyjnym i bezpośrednio po jego zakończeniu można wrócić do codziennych zajęć. Bez problemu można prowadzić samochód lub motocykl. Nie jest wymagana obecność osoby trzeciej. Jedynie osoby, którym podano kontrast lub środek uspokajający, muszą zostać około jednej godziny w placówce medycznej. Jest to niezbędne dla zaobserwowania, czy nie pojawi się reakcja alergiczna na podany specyfik.

Zdjęcie: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top