News

Samorząd Tarnobrzega zamierza częściowo wyłączyć oświetlenie uliczne

tarnobrzeg energia elektryczna cena prąd oszczędności

Tarnobrzeg. Samorząd Tarnobrzega zamierza częściowo wyłączyć oświetlenie uliczne w związku ze wzrostem kosztów energii elektrycznej – przekazał w środę rzecznik magistratu Wojciech Lis.

Podkreślił, że nie skutkuje to ograniczeniem inwestycji zaplanowanych przez miasto.

Jak podał rzecznik tarnobrzeskiego samorządu, miasto poinformowało już spółkę PGE Dystrybucja o wyłączeniach oświetlenia ulicznego.

„W części miasta zdecydowano w ogóle wyłączać oświetlenie uliczne po godzinie 23. Większość ulic będzie jednak oświetlona nocą, ale zredukowana zostanie tam ilość oświetlenia, świecić będzie co druga lampa” – wyjaśnił Lis. Dodał, że „w godzinach nocnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim świecić będą wyłącznie tzw. zmierzchówki; wystarczające dla pieszych i rowerzystów”.

„Trwają rozmowy dotyczące wieczornego i nocnego oświetlenia obiektów sportowych, m.in. orlików. By jednak nie pozbawiać mieszkańców możliwości korzystania z tych obiektów rozważane jest wprowadzenie opłat za korzystanie z nich. Podjęto już decyzje o rezygnacji z części iluminacji świątecznych” – przekazał Lis.

Przypomniał, że chcąc obniżyć koszty energii, Tarnobrzeg „nie ogranicza się wyłącznie do wyłączania ulicznego oświetlenia”. Pewne kroki – zauważył – „podjęto już znacznie wcześniej, mając na uwadze rozsądne gospodarowanie miejskim budżetem”.

„W części instalacji oświetleniowych wymieniono oprawy na energooszczędne. Przy każdej realizacji inwestycyjnej wprowadzane są nowoczesne rozwiązania techniczne. W obecnej sytuacji analizowane są koszty wykonania modernizacji szaf oświetleniowych, by przystosować je do wprowadzenia systemu zarządzania energią i wprowadzenia przekaźników czasowych redukujących natężenie oświetlenia w wyznaczonych godzinach. Na etapie koncepcji i uzyskiwania odpowiednich pozwoleń jest także budowa w Tarnobrzegu farmy fotowoltaicznej” – wyliczał Lis.

Rzecznik magistratu podkreślił, że „dla Tarnobrzega wzrost kosztów cen energii elektrycznej na szczęście nie skutkuje problemami inwestycyjnymi”. „Zaplanowane zadania inwestycyjne realizowane są planowo. Redukcja oświetlenia ulic w porze nocnej także nie przyczyni się do wstrzymania realizacji zaplanowanych zadań inwestycyjnych” – poinformował.

Tarnobrzeg od początku tego roku na oświetlanie ulic wydał ponad 1,5 mln zł. Według prognoz koszty oświetlenia ulicznego za 2022 rok powinny zamknąć się kwotą ok. 2,4 mln zł.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top