News

Sondaż: Andrzej Duda z największym zaufaniem, Jarosław Kaczyński z najmniejszym

sondaż cbos zaufanie politycy

Prezydent Andrzej Duda, lider Polski 2050 Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania – wynika z sondażu CBOS.

Największą nieufność ankietowani wyrażają wobec prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i szefa PO Donalda Tuska.

Jak podkreślił w podsumowaniu lipcowych badań CBOS, od dłuższego czasu niewiele zmienia się w społecznym odbiorze klasy politycznej. „W lipcu, tak jak dotychczas, częstszym i powszechniej deklarowanym niż zaufanie nastawieniem do uwzględnionych w badaniu polityków jest nieufność” – wskazuje ośrodek.

W najnowszym sondażu najwięcej deklaracji zaufania – 56 proc. – uzyskał prezydent Andrzej Duda – to o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Nieufność wobec Andrzeja Dudy wyraża 31 proc. badanych (mniej o 1 pkt. proc.).

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia, któremu, tak jak poprzednio, ufa 42 proc. ankietowanych. Nieufność wobec niego wyraża z kolei 31 proc. badanych (mniej o 1 pkt. proc.).

Za Hołownią w rankingu zaufania uplasował się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 41 proc. badanych – o 3 pkt. proc. mniej niż w czerwcu. Szefowi rządu nie ufa 46 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.). Jak wskazuje CBOS, po okresie nieco lepszych ocen notowania premiera Morawieckiego powróciły do poziomu z lutego br.

Na czwartym miejscu znajduje się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO) z zaufaniem na poziomie 39 proc. – spadek o 2 pkt. proc. w stosunku do czerwca. Nieufność wobec prezydenta stolicy wraża 38 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.).

Piąte miejsce rankingu zajął wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jego notowania są niezmienne od czerwca. Zaufanie do szefa MON ma 36 proc. ankietowanych, a 32 proc. mu nie ufa.

Na kolejnych miejscach w rankingu znaleźli się: minister zdrowia Adam Niedzielski, któremu ufa 34 proc. badanych (wzrost o 4 pkt. proc.), a nie ufa 26 proc. (mniej o 6 pkt. proc.); prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – 34 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 1 pkt. proc.), 28 proc. – nieufność (wzrost o 1 pkt. proc.), prezes PiS Jarosław Kaczyński – 33 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 2 pkt. proc.) i 53 proc. – nieufność (bez zmian), szef PO Donald Tusk – 30 proc. deklarujących zaufanie (więcej o 1 pkt. proc.), 52 proc. nieufność (mniej o 3 pkt. proc.).

Kolejne miejsca zajmują: marszałek Sejmu Elżbieta Witek – 29 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 2 pkt. proc.), 30 proc. nieufność (bez zmian), współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń – 29 proc. deklarujących zaufanie, 40 proc. – nieufność (wcześniej nie był uwzględniany w sondażach), minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro – 28 proc. deklarujących zaufanie (mniej o 1 pkt. proc.), 53 proc. – nieufność (więcej o 1 pkt. proc.), wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński – 26 proc. deklaracji zaufania (mniej o 1 pkt. proc.) i 25 proc. nieufności(więcej o 1 pkt. proc.).

Dalej w rankingu uplasowali się: marszałek Senatu Tomasz Grodzki – 25 proc. zaufania (więcej o 2 pkt. proc.), 36 proc. nieufności(mniej o 2 pkt. proc.), poseł Konfederacji Krzysztof Bosak – 25 proc. deklaracji zaufania (więcej o 2 pkt. proc.) i 37 proc. nieufności (bez zmian), szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau – 22 proc. zaufania (mniej o 1 pkt. proc.) i 13 proc. nieufności (więcej o 1 pkt. proc., przy czym 50 proc. ankietowanych zadeklarowało, że go nie zna), wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin – 22 proc. deklaracji zaufania (więcej o 1 pkt. proc.) i 43 proc. nieufności (mniej o 1 pkt. proc.), szef kancelarii premiera Michał Dworczyk – 21 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 25 proc. nieufności (więcej o 1 pkt. proc.) oraz wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk – 17 proc. deklaracji zaufania (mniej o 1 pkt. proc.) i 16 proc. nieufności (bez zmian,), przy czym 53 proc. ankietowanych zadeklarowało, że go nie zna.

W rankingu nieufności pierwsze miejsce zajmują ex aequo szef PiS Jarosław Kaczyński i szef SP, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (obaj po 53 proc. deklaracji nieufności). Na drugim miejscu znalazł się szef PO Donald Tusk (52 proc. nieufności), a na trzecim premier Mateusz Morawiecki (46 proc. nieufności).

Badanie zrealizowano w dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 r. na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 14,5 proc. – CAWI).

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top