Inwestycje

Stalowa Wola: otwarto przedszkole i żłobek integracyjny. Placówka posiada 100 miejsc

stalowa wola żłobek przedszkole
fot. PiS

Stalowa Wola/Żłobek/Przedszkole. W Stalowej Woli otwarto przedszkole i żłobek integracyjny.

Budynek powstał w technologii pasywnej, czyli w nowoczesnym standardzie energooszczędnym. W środku jest też niewielki basen. Nie widziałam jeszcze takiego obiektu w kraju, ani za granicą – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas otwarcia placówki.

W piątek w Stalowej Woli marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła udział w oficjalnym otwarciu miejskiego przedszkola i żłobka integracyjnego. „To, co zobaczyłam, to jest coś naprawdę wyjątkowego. Nie tylko w skali województwa, ale w skali całego kraju” – powiedziała marszałek.

Elżbieta Witek stwierdziła też, że „nie tak dawno przedszkoli i żłobków w Polsce nie było”, dlatego rodzice nie mogli być aktywni zawodowo. „Dzisiaj tych miejsc, żłobków, przedszkoli, gdzie można się zaopiekować bezpiecznie dzieckiem jest w Polsce naprawdę bardzo wiele. Powstają nawet w najmniejszych miejscowościach. Nawet na wsiach” – podkreśliła marszałek Sejmu.

Po obejrzeniu przedszkola i żłobka przy ul. Komisji Edukacji Narodowej nr 1, Elżbieta Witek dodała: „Nie widziałam jeszcze takiego obiektu u nas w kraju, ani za granicą”. Mówiła też o potrzebie tworzenia placówek integracyjnych dla dzieci. „Rozwój emocjonalny i psychiczny w najmłodszym wieku, rzutuje na następne lata i całe życie dorosłego już człowieka. Dlatego tak ważne jest, żeby dzieci miały odpowiednie warunki i wykwalifikowaną kadrę. Rodzice mogą mieć wtedy pewność, że w tym przedszkolu i żłobku ich dzieci będą się rozwijały na miarę ich możliwości i potrzeb. Najlepiej jak to jest możliwe” – powiedziała Elżbieta Witek.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że działka, na której powstało przedszkole i żłobek przez wiele lat była pusta. „W to miejsce wybudowaliśmy w systemie pasywnym najnowocześniejsze i najpiękniejsze żłobko-przedszkole w Polsce. Robiliśmy to dla naszych dzieci, dla naszej przyszłości, dla was dzieci, bo jesteście dla nas najważniejsi” – powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Przedszkole ma 100 miejsc. W każdej 20-osobowej grupie jest pięcioro dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Od października będzie też 95 dzieci w wieku żłobkowym.

stalowa wola nowy żłobek przedszkole

W placówce jest m.in. sala polisensoryczna i gabinety specjalistyczne do pracy grupowej oraz indywidualnej. Jest też niewielki basen o powierzchni ok. 50 m kw. (o wymiarach 12,5 x 6 m i głębokości od 0,6m do 1,2m). Będą mogły z niego korzystać także przedszkolaki z innych placówek w mieście oraz uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych.

Sam budynek powstał w technologii pasywnej. Ma wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, pompy ciepła, na dachu instalacje fotowoltaiczną, która pokryje ponad 50 proc. zużycia energii elektrycznej budynku. Odnawialne źródła energii będą pokrywać 46,5 proc. całkowitego zapotrzebowania.

Inwestycja była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014‑2020, Oś priorytetowa III. Czysta energia, Działanie 3.3 Poprawa jakości powietrza, Poddziałanie 3.3.1 Realizacja planów niskoemisyjnych.

Całkowita wartość projektu wynosi 22 359 288,41 PLN, w tym:

12 896 782,03 PLN – wydatki kwalifikowane

8 382 908,31 PLN – dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

13 724 455,85 PLN – wkład własny Gminy Stalowa Wola

251 924,25 PLN – Miejski Zakład Komunalny Sp. z o. o. Zakład Energetyki Cieplnej w Stalowej Woli (wymiennik ciepła i przyłącze ciepłownicze).

Obiekt ma powierzchnię ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top