Inwestycje

Stalowa Wola: trwa budowa Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej

hospicjum stalowa wola poradnia medycyny paliatywnej
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola/Hospicjum. Budowa i wyposażanie nowoczesnego hospicjum zakończy się pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Nowo powstający budynek hospicjum, gdzie docelowo znajdować się będzie również Poradnia Medycyny Paliatywnej jest już w fazie końcowej.

Obecnie zakres robót jest bardzo zaawansowany, trwają prace tynkarskie, kończone są wylewki podłogowe pod montaż wykładzin, zakończono instalacje elektryczne i hydrauliczne, w 90% zrealizowane są prace związane z wykonaniem wentylacji i klimatyzacji. Wykonywane są też czynności montażowe pod systemem przenoszenia chorych.

Obiekt jest zadaszony, zamontowano okna. Budynek będzie posiadał na dachu instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła. 

hospicjum stalowa wola poradnia medycyny paliatywnej

UM Stalowa Wola

Placówka będzie dysponować 30 łóżkami w pokojach jedno i dwuosobowych, pokoje będą wyposażone w łazienki. W budynku hospicjum zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących. Hospicjum będzie dysponowało własną kuchnią z zapleczem kuchennym, aby móc sprostać wymaganiom osób ciężko chorych. Dla bliskich i rodziny pacjentów zaplanowano 2 pokoje gościnne wraz z łazienkami. 

Powstający budynek będzie uwzględniać wszystkie ważne sfery życia chorego: somatyczną, psychiczną, społeczną i duchową. Znajdzie się miejsce do wspólnego rodzinnego obiadu, który przygotowują bliscy, by tak „jak kiedyś” zasiąść razem do posiłku oraz miejsca dla najbliższych, aby móc spędzić ostatnie chwile z osobą umierającą. W hospicjum będzie też kaplica, sala ćwiczeń z przyrządami do rehabilitacji i fizjoterapii, sale terapeutyczne, sale do wspólnych spotkań. Od strony świetlicy oraz jadalni powstały duże panoramiczne okna z widokiem na tarasy i zieleń. 

Ponadto w części obiektu, która przeznaczona będzie docelowo pod Poradnię Medycyny Paliatywnej przewidziano trzy gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy i rehabilitacji. Dla pracowników przewidziano część administracyjno-biurową. 

Uruchomienie obiektu jest planowane na I kwartał 2024 roku Drugim etapem inwestycji będzie zakup niezbędnego wyposażenia i aparatury medycznej umożliwiającej całodobowe monitorowanie stanu podopiecznych. Przetargi na realizację tego zadania będą ogłaszane jeszcze w tym roku. Budynek będzie spełniać wysokie standardy w zakresie energooszczędności oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.  

Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej będzie częścią Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego. Docelowo hospicjum będzie też połączone z budynkiem „Ambulatorium”, by jego zaplecze medyczne, rehabilitacyjne i diagnostyczne mogło być wsparciem dla funkcjonowania obiektu. 

Budowa hospicjum kosztować będzie 27,5 miliona złotych, w tym 15 milionów pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Czym jest medycyna i opieka paliatywna?

Celem medycyny paliatywnej jest osiągnięcie jak najlepszej, możliwej do uzyskania, jakości życia osób nieuleczalnie chorych. Jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach, kiedy nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza życie chorującego. Medycyna paliatywna ma, w miarę możliwości poprawić jakość życia chorych, zapobiegać lub uśmierzać ból i inne objawy somatyczne choroby, łagodzić cierpienia psychiczne.  

Do Poradni mogą zgłosić się osoby na różnym etapie leczenia onkologicznego: te, które zakończyły leczenie przyczynowe, ponieważ wyczerpane zostały możliwości terapeutyczne oferowane przez onkologów, te które są w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia) i odczuwają skutki uboczne prowadzonej terapii, osoby, które nie zostały zakwalifikowane do leczenia onkologicznego z uwagi na zły stan ogólny lub zaawansowanie procesu nowotworowego, czy Ci wszyscy, dla których leczenie objawowe jest jedyną możliwą forma leczenia. 

W Poradni Medycyny Paliatywnej chory z brakiem apetytu, niedożywieniem lub wyniszczeniem nowotworowym może uzyskać konsultacje dotyczące zastosowania wsparcia żywieniowego, zwalczania innych dokuczliwych objawów takich jak nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, duszność, wynikających z samej choroby lub stosowanej terapii. Wśród świadczeń oferowanych przez poradnię znajdują się także: leczenie bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej, kontynuacja terapii bisfosfonianami u chorych z przerzutami do kości, konsultacje dotyczące kwalifikacji do żywienia dojelitowego, czy porady psychologiczne dla chorych. 

Jak zgłosić się do Poradni?

Rejestracja do poradni odbywa się osobiście i telefonicznie do poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 18.00 nr tel. 15 813 54 65. By zgłosić się do placówki potrzebne jest skierowanie do Poradni Medycyny Paliatywnej, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinny, onkolog lub inny specjalista) lub od lekarza przy wypisie ze szpitala. Niezbędna będzie też dokumentacja medyczna dotycząca procesu diagnostyki i leczenia np. wypisy szpitalne, wyniki badań np. histopatologicznego, lista aktualnie stosowanych leków z informacją o dawkowaniu oraz spisane problemy towarzyszące w czasie choroby i stosowanej farmakoterapii. 

Leczenie w Poradni Medycyny Paliatywnej jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka paliatywna jest bezpłatna dla osób posiadających ubezpieczenie. 

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top