Inwestycje

Takie plany na ten rok ma GDDKiA. Podkarpacie pozostanie jednym wielkim placem budowy

gddkia inwestycje 2024 podkarpackie plany
fot. GDDKiA

GDDKiA chce zakontraktować w tym roku dwa ostatnie odcinki drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu Jawornik-Lutcza i Lutcza-Domaradz.

Poza tym przewiduje kontynuowanie robót budowlanych na kolejnych odcinkach trasy Via Carpatia oraz finalizowanie dokumentacji dla planowanych obwodnic.

To najważniejsze plany na ten rok rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Tym samym cały, prawie 85-kilometrowy odcinek S19 między Rzeszowem a Barwinkiem będzie w fazie realizacji.

W tym roku planowane jest również rozpoczęcie pracy Karpatki, maszyny TBM, która wydrąży tunel o długości 2,2 km na drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. Drążenie tunelu miało rozpocząć się w ubiegłym roku, ale na terenie budowy wykryto metan.

Aktualnie producent maszyny, firma Herrenknecht, opracowuje projekt dozbrojenia maszyny TBM, który umożliwi bezpieczne drążenie w warunkach metanowych.

Tunel będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM o długości 112 m, masie 4000 ton z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m. Jest to o 1,7 m więcej niż średnica Wyspiarki, która wydrążyła tunel w Świnoujściu.

W tym roku rzeszowski oddział planuje także uzyskać decyzje o zezwoleniu na realizację dla dwóch odcinków szlaku Via Carpatia. Są to odcinki Dukla – Barwinek i rozbudowa S19 na odcinku Sokołów Małopolski Północ – Jasionka. Tym samym wykonawcy będą mogli rozpocząć roboty budowlane. Z kolei dla odcinka S19 Domaradz – Iskrzynia złożony zostanie do wojewody podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację.

Bieżący rok to nie tylko prace przy drodze ekspresowej S19, ale także przy innej ważnej trasie dla Podkarpacia, drodze ekspresowej S74 Opatów – Nisko o długości ok. 73 km.

W ubiegłym roku został złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

W bieżącym roku rzeszowski oddział GDDKiA będzie też przygotowywał inwestycje, które będą realizowane w kolejnych latach.

Są to m.in. nowe inwestycje drogowe, które powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W 2024 r. planuje rozstrzygnąć przetarg na realizację w systemie „projektuj i buduj” II etapu obwodnicy Sanoka oraz ogłosić przetargi na realizację kolejnych trzech obwodnic, które powstaną w ciągu drogi krajowej nr 73: Pilzna, Jasła oraz Brzostku i Kołaczyc.

Oprócz tych dużych inwestycji rzeszowski oddział GDDKiA będzie również realizował mniejsze, które, jak zaznaczyła rzeczniczka, są równie istotne dla mieszkańców Podkarpacia.

Są to inwestycje takie, jak budowa chodników, przebudowa skrzyżowań, remonty mostów czy istniejących odcinków dróg. Zdecydowanie poprawiają one komfort jazdy, warunki życia mieszkańców oraz pełnią ważne funkcje zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego.

Wśród tych mniejszych zadań jest m.in. doświetlenie 570 przejść dla pieszych, ta inwestycja będzie zrealizowana w tym roku.

Ogłoszone mają być również przetargi na remonty mostów m.in. przez San w Lesku w ciągu drogi krajowej nr 84 i przez Jasiołkę w Jaśle w ciągu drogi krajowej nr 28.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top