Inwestycje

Teren na którym powstaje Wisłokostrada w Rzeszowie kryje tajemnice. Co tam odkryto?

wisłokostrada rzeszów
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów/Wisłokostrada. Podczas prac związanych z budową Wisłokostrady w Rzeszowie archeolodzy natrafili na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza.

Odkryto fragmenty naczyń ceramicznych oraz artefakty z innych okresów.

W trakcie badań archeologicznych odnaleziono ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Na obszarze o powierzchni 14 arów odkryto około 100 obiektów archeologicznych, takich jak jamy, dołki posłupowe oraz obiekty, które wstępnie zidentyfikowano jako paleniska.

rzeszów wisłokostrada

Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów

rzeszów wisłokostrada

Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów

„Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, podkreślił, że odkryte obiekty pochodzą z różnych okresów historycznych i kulturowych, zarówno prehistorycznych, jak i nowożytnych. Znaleziono także liczny materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych” – przekazał ratusz.

Zapewnił również, że badania archeologiczne nie opóźnią postępu prac nad inwestycją.

Budowa Wisłokostrady rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku i jest to jedna z największych inwestycji drogowych w historii Rzeszowa. Ponad dwukilometrowa droga połączy aleję Rejtana z ulicą generała Maczka, ułatwiając dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19.

rzeszów wisłokostrada

Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów

Koszt budowy Wisłokostrady szacowany jest na 169 milionów złotych, a droga ma być gotowa w 2026 roku.

Jednym z elementów tej inwestycji będzie dwujezdniowa estakada o długości 271 metrów nad trasą kolejową Kraków – Medyka.

1 komentarz

1 komentarz

  1. qw

    9 lutego 2024 at 10:59

    czyli rozumiem że inwestycja zostanie zatrzymana, aby odkopać wszystkie garnki. A że archeolodzy nigdy nie mają dotacji na swoje prace, wiec minie pewnie parę lat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top