Rzeszów/Wisłokostrada. Podczas prac związanych z budową Wisłokostrady w Rzeszowie archeolodzy natrafili na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza.
Odkryto fragmenty naczyń ceramicznych oraz artefakty z innych okresów.
W trakcie badań archeologicznych odnaleziono ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Na obszarze o powierzchni 14 arów odkryto około 100 obiektów archeologicznych, takich jak jamy, dołki posłupowe oraz obiekty, które wstępnie zidentyfikowano jako paleniska.
Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów
Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów
„Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, podkreślił, że odkryte obiekty pochodzą z różnych okresów historycznych i kulturowych, zarówno prehistorycznych, jak i nowożytnych. Znaleziono także liczny materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych” – przekazał ratusz.
Zapewnił również, że badania archeologiczne nie opóźnią postępu prac nad inwestycją.
Budowa Wisłokostrady rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku i jest to jedna z największych inwestycji drogowych w historii Rzeszowa. Ponad dwukilometrowa droga połączy aleję Rejtana z ulicą generała Maczka, ułatwiając dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19.
Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów
Koszt budowy Wisłokostrady szacowany jest na 169 milionów złotych, a droga ma być gotowa w 2026 roku.
Jednym z elementów tej inwestycji będzie dwujezdniowa estakada o długości 271 metrów nad trasą kolejową Kraków – Medyka.
qw
9 lutego 2024 at 10:59
czyli rozumiem że inwestycja zostanie zatrzymana, aby odkopać wszystkie garnki. A że archeolodzy nigdy nie mają dotacji na swoje prace, wiec minie pewnie parę lat…