News

„Trenuj jak żołnierz”, czyli nowy program szkoleniowy od MON

"Trenuj jak żołnierz", czyli nowy program szkoleniowy od MON 1
Fot. Archiwum

Rozpoczynamy program szesnastodniowych szkoleń „Trenuj jak żołnierz” dla tych, dla których nie wystarczają jednodniowe szkolenia „Trenuj z wojskiem”.W programie podstawy obsługi broni, pomocy medycznej czy survival – powiedział we czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

O rozpoczęciu nowego problemu szkoleń wicepremier Błaszczak poinformował podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie spotkał się z trenującymi m.in. na czołgach Leopard 2 żołnierzami.

„Dziś inaugurujemy kolejną edycję naszego programu +Trenuj z wojskiem+ – tym razem pod nazwą +Trenuj jak żołnierz+. To kolejna, rozszerzona wersja, która odpowiada potrzebom zgłaszanym przez uczestników już trzech edycji naszego programu” – powiedział Błaszczak.

Jak dodał, spotkał się z głosami uczestników szkoleń, że dotychczasowe jednodniowe szkolenia są za krótkie, a ich uczestnicy ze względu na pracę zawodową nie mogą brać udziału w pełnowymiarowych szkoleniach, np. w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

„Specjalnie w odpowiedzi na przedstawione potrzeby sformowaliśmy tę nową wersję naszego programu. 16-dniowe szkolenie: 2 dni na zapoznanie się z jednostką – w maju będziemy organizowali takie kursy zapoznawcze – a potem dwa tygodnie w dwóch edycjach – lipcowej i sierpniowej” – zapowiedział szef MON.

Dodał też, że program szkoleń będzie skoncentrowany na praktycznych umiejętnościach, takich jak umiejętność obsługi broni, pierwsza pomoc medyczna, podstawy walki wręcz, a także przetrwanie w trudnych w warunkach. „To wszystko w ramach programu, który kończy się przysięgą wojskową” – zaznaczył.

Jak podkreślił szef MON, uczestnicy szkolenia będą mogli otrzymać zwrot kosztów w takiej wysokości, jak żołnierze rezerwy podczas szkoleń. „Zależy nam, by jak najwięcej osób było przeszkolonych, wiedziało, jak posługiwać się bronią, jak zareagować w trudnej, kryzysowej sytuacji” – zaznaczył, zachęcając do uczestnictwa w programie. „Naszym hasłem jest +Trzy O+: otwartość w naborze – już rozpoczynamy internetowy nabór, zachęcam, żeby się zgłosić; otwartość w szkoleniu – punkty szkolenia są tak sformułowane w odpowiedzi na największe oczekiwania uczestników +Trenuj z wojskiem, to punkty cieszące się największym zainteresowaniem, no i otwartość na ludzi – dlatego sformułowaliśmy ten program” – powiedział Błaszczak.

Generał Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych również zachęcał do udziału w programie. „Ponad 11 tysięcy Polaków skorzystało z pierwszej edycji programu; było to dla nas, żołnierzy, niezwykle cenne źródło wniosków. (…) Niemal co trzeci z uczestników pytał, w jaki sposób mógłby, nie wiążąc się trwale z siłami zbrojnymi, doskonalić swoje kompetencje w obszarze walki, przygotowania do ewentualnej obrony siebie, swojej rodziny i państwa” – powiedział.

„Program będzie realizowany w blisko 30 jednostkach wojskowych (…) w części praktycznie będzie obejmował 14 dni, one będą wyłącznie wysycone działaniami praktycznymi” – dodał.

Gen. Kukuła zaznaczył, że program jest skierowany dla osób w różnym wieku, które nie mogą trwale związać się z wojskiem – zarówno do osób starszych, zawodowo ustabilizowanych i posiadających rodziny, jak również młodszych, którzy niedawno osiągnęli pełnoletność i wciąż się uczą.

„To właśnie dla nich organizujemy ten program w okresie wakacyjnym. Macie unikatową szansę potwierdzić swoją dorosłość w praktyce – założyć na dwa tygodnie mundur żołnierza Wojska Polskiego, złożyć przysięgę wojskową, a potem wrócić do swoich szkół” – zwrócił się do młodszych. Jak podkreślił, po szkoleniach wojsko będzie gotowe „zagospodarować każdego”, kto jednak po szkoleniu zdecyduje się z nim związać – poprzez służbę zawodową czy w WOT.

Jak informuje MON, pierwszy etap szkolenia, który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, natomiast szkolenie właściwe odbędzie się między 16-29 lipca i 6-19 sierpnia. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich.

„W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy (130 zł dziennie). Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego” – czytamy w komunikacie resortu.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top