Inwestycje

W gminie Żurawica ma powstać droga do terminala przeładunkowego

żurawica terminal przeładunkowy
fot. Agata Godos/Gmina Żurawica

100 mln zł dla gminy Żurawica na budowę drogi łączącej krajową „77” z terminalem kolejowym T1 w Żurawicy.

Gmina Orły otrzymała ponad 45 mln zł na rozbudowę infrastruktury bardzo prężnie rozwijającej się strefy ekonomicznej w Zadąbrowiu, natomiast blisko 100 mln zł samorząd województwa podkarpackiego przeznaczy na budowę drogi łączącej drogę krajową 77 z terminalem kolejowym T1 w Żurawicy.

Podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch zdementował doniesienia o tym, jakoby ta inwestycja miała mieć cokolwiek wspólnego z wylotem zachodniej obwodnicy miasta Przemyśla.

Droga ma być łącznikiem tzw. „krajówki” z Żurawicą Rozrządową, co pozwoli na lepsze jej skomunikowanie. Obecnie bowiem jedyną drogą dojazdową do żurawickiego terminala kolejowego jest ulica wiodąca przez centrum miejscowości.

Prace projektowe wstępnie zaplanowane są na rok 2024. Rozpoczęcie budowy drogi – w formule „zaprojektuj-wybuduj” – spodziewane jest na lata 2025 – 2026.

Planowana budowa jest ściśle związana nie tylko z udrożnieniem i poprawą komunikacji na trasie droga krajowa – terminal w Żurawicy. Koreluje ona przede wszystkim z rozwijaniem suchego portu w Żurawicy, który w przyszłości będzie jednym z najbardziej strategicznych centrów łączących wschód z zachodem Europy.

Wstępna koncepcja przebiegu drogi zakłada, iż jej początek znajdować się będzie na wysokości pobliskich Duńkowiczek.

żurawica termina przeładunkowy droga przebieg

źródło: Gmina Żurawica

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top