Inwestycje

W Nowej Dębie powstaną nowe mieszkania w ramach SIM

nowa dęba sim nowe mieszkania blok
fot. O. Hałabud

Nowa Dęba/Mieszkania SIM. W Nowej Dębie planowana jest budowa mini-osiedla mieszkaniowego. Mają powstać nowe mieszkania.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowy program rządowy, którego celem jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem.

Skierowana jest do osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub takim zakupem na dziś nie są zainteresowani. Co ważne, spółka nie działa dla zysku, ale dla poprawy warunków mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku mieszkaniowego.

3 lipca wraz prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiuszem Urbanem i z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem, podpisaliśmy akt założycielski spółki handlowej, powstającej w oparciu o przepisy o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Spółka SIM KZN Ziemi Podkarpackiej Sp. z o.o. będzie realizować czynszowe budownictwo mieszkaniowe, bardzo ważne z punktu widzenia młodych ludzi, którzy zechcą w Nowej Dębie szukać swojego pomysłu na życie, a przede wszystkim mieszkania dla swoich rodzin – komentuje ważną dla naszej gminy inicjatywę burmistrz Wiesław Ordon.

Korzyścią z bycia najemcą SIM to możliwość zamieszkania w czynszowym mieszkaniu bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% (to określą władze gminy) kosztów budowy lokalu mieszkalnego, ale za to da możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie kilkunastu lat).

Korzyści dla gminy przystępującej do SIM to wsparcie finansowe ze specjalnie powołanego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla wszystkich gmin. Na utworzenie nowego SIM gmina Nowa Dęba pozyskała 3 mln zł. Są to środki przeznaczone na działalność spółki, w tym prace koncepcyjne czy projektowe. Gmina może pozyskać grant ze środków Funduszu Dopłat do 35% kosztów przedsięwzięcia w realizacji mieszkań przez SIM. Kolejne wsparcie to środki możliwe do pozyskania z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – 10 %. Przy partycypacji mieszkańców stanowi to istotny kapitał wspierający budowę mieszkań na wynajem.

Planowane jest wykorzystanie gminnych gruntów przy ul. Niżańskiej w Nowej Dębie na budowę mini-osiedla mieszkaniowego, składającego się z kilku bloków wielorodzinnych.

Obecnie przygotowujemy plan zagospodarowania na ten teren, tak by w przyszłym roku rozpocząć procedury budowlane. Tak więc w roku 2025 mogłaby rozpocząć się budowa pierwszego od lat bloku czynszowego.

Jestem mocno zainteresowany realizacją takiego projektu, którego od lat nie było w naszym mieście, jako odpowiedź na realizację potrzeb mieszkańców i potencjalnych mieszkańców, szukających pracy w dwóch specjalnych podstrefach ekonomicznych, a także ze względu na potrzeby lokalowe dla wojska – podsumował to wydarzenie burmistrz Wiesław Ordon.

źródło: MiG Nowa Dęba

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top