Inwestycje

W Rzeszowie powstanie Wisłokostrada. Będzie połączona z drogą S19

rzeszów wisłokostrada
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów/Wisłokostrada. Miasto Rzeszów ogłosiło przetarg na budowę Wisłokostrady.

Tak poinformował w poniedziałek na konferencji prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Zaznaczył, że nowa droga pozwoli m.in. na alternatywne połączenie z drogą S19.

„Wisłokostrada” to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Rzeszowie. 

Połączy południe z północą miasta. Kierowcy nie będą musieli przedzierać się przez zakorkowane centrum.

„Pozwoli oszczędzać miasto, jeśli chodzi o wjazd do centrum, pozwoli na alternatywne połączenie z bardzo ważną dzisiaj drogą S-19, którą coraz częściej jeździmy do Lublina i dalej do Warszawy oraz odciąży rondo Pobitno” – powiedział w poniedziałek prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Poinformował, że miasto ogłosiło przetarg na budowę Wisłokostrady.

Miasto ma już gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Dostało też dofinansowanie z „Polskiego Ładu”, w ubiegłym roku 65 mln zł, w lutym tego roku – 30 mln zł. To jednak wciąż za mało na sfinansowanie całej inwestycji, która – jak wynika z ostatnich szacunków – może kosztować ok. 200 mln zł.

„Cały ten układ drogowy będzie wymagał jeszcze wielu pieniędzy, dlatego nie rezygnujemy z poszukiwania środków zewnętrznych. Niemniej te blisko 100 mln złotych pozwoliło nam podjąć odważną decyzję i uruchomić przetarg” – podkreślił prezydent Fijołek.

Wisłokostrada ma swój początek przy alei Rejtana. Osiem lat temu wybudowano ok. półkilometrową drogę, która kończy się obok nowego targowiska przy ulicy Dworaka. Teraz miasto chce ją poszerzyć i dobudować dwie jezdnie. Dalej droga będzie biegła w kierunku ul. Ciepłowniczej.

„Nowy odcinek dotyczy budowy dwóch jezdni o długości 909 metrów do skrzyżowania z ul. Ciepłowniczą. Następnie zostaną rozbudowane ulice: Ciepłownicza i gen. Maczka na długości 631 metrów” – poinformował wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik. Na rzece Młynówka zostanie wybudowany most o długości ok. 18,8 metrów, kolejny – o długości ok. 81 metrów – na rzece Wisłok. Nad linią kolejową Kraków-Medyka będzie dwujezdniowa estakada. Na skrzyżowaniu z ul. Ciepłowniczą powstanie rondo, na skrzyżowaniu z ul. Siemieńskiego sygnalizacja świetlna.

Wzdłuż Wisłokostrady drogowcy wybudują 3 km chodników i ścieżek rowerowych, 13 przejść dla pieszych i 6 zatok autobusowych. Będą musieli również zabezpieczyć osuwiska w rejonie ul. Konfederatów Barskich i przebudować instalacje podziemne. Przy drodze staną 102 słupy oświetleniowe.

Miasto czeka na oferty firm do 31 marca. Na rozstrzygnięcie przetargu będzie miało cztery miesiące.

Zgodnie z planem Wisłokostrada ma być gotowa w 2026 roku.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top