News

W Rzeszowie ruszył szczyt World For Ukraine 2023 – W4UA

w4ua rzeszów 2023 world for ukraine
fot. Szymon Taranda

Rzeszów/W4UA. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce przez dwa dni trwa szczyt World For Ukraine – W4UA.

Pięć grup tematycznych, dziesiątki prelegentów i wiele ważnych dyskusji dotyczących zarówno polsko-ukraińskich relacji, jak i planów odbudowy kraju naszych wschodnich sąsiadów już  po wojnie.

Wśród gości szczytu znalazł się marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Przez dwa dni przedstawiciele świata polityki, samorządu, ekonomii, kultury, organizacji pozarządowych i biznesu z wielu zakątków świata będą rozmawiać o sprawach najważniejszych dla polsko-ukraińskich relacji oraz dla samej Ukrainy.

Ta debata, to ciąg dalszy naszych rozmów i dyskusji o tym, co dzieje się dziś na Ukrainie po agresji putinowskiej Rosji oraz w kontekście przyszłości naszych sąsiadów. 

Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo w bezpośredniej bliskości jest tu port lotniczy, który ma znaczenie szczególne dla pomocy Ukrainie, pomocy humanitarnej, wojskowej, militarnej dla Ukrainy. Lotnisko stało się hubem gospodarczym i dyplomatycznym. To wszystko stawia Rzeszów, Podkarpacie na szczególnej mapie w skali działań na rzecz Ukrainy i dla jej odbudowy – mówił w czasie otwarcia  marszałek Władysław Ortyl.

Nasze region od lat budował dobre relacje z partnerami z Ukrainy, z samorządami, realizowaliśmy wspólne projekty, miedzy innymi w ramach środków unijnych. Zawsze chętnie będziemy dzielić się dobrym praktykami w dziedzinie wdrażania środków unijnych. Wiemy, że Ukraina musi patrzeć w dłuższej perspektywie czasowej, teraz działać dla jak najszybszego zakończenia wojny, a jednocześnie patrzeć i przygotowywać ludzi, procedury, mechanizmy by być  przygotowanym na czas, kiedy będzie mogła wdrażać środki europejskie – podkreślał marszałek Władysław Ortyl witając gości szczytu na Podkarpaciu.

Rzeszów, stolica Podkarpacia jako pierwsze otrzymało od prezydenta Ukrainy tytuł miasta ratownika. I to jest wielkie zobowiązanie, jesteśmy otwarci na pomoc, współpracę i współdziałanie – dodał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Myśl przewodnia szczytu brzmi: „Droga do wolności i odbudowy”. Agenda wydarzenia  skupiona jest wokół pięciu kręgów tematycznych: pomoc humanitarna, sprawiedliwość, odbudowa, zdrowie i dezinformacja, katalogując w ten  sposób obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców Ukrainy . 

W czasie szczytu mówiono o wciąż niezwykle potrzebnej, zwłaszcza przed zimą, pomocy humanitarnej. Dyskutowano o kwestii troski o zdrowie psychiczne, przede wszystkim walczących na froncie oraz rodzin dotkniętych przez wojnę, która trwa już ponad półtora roku. Dyskusji na ten temat została zorganizowana razem z Ukraińskim Towarzystwem Psychologicznym.

Uczestnicy szczytu dyskutowali o kwestiach wparcia przedsiębiorców, możliwości i szans w tym zakresie, sytuacji i potrzebie odbudowy rynku pracy, pomocy dla uchodźców, a także najmłodszych i najstarszych mieszkańców Ukrainy. Debatowano na temat wsparcia ze strony wielu organizacji pozarządowych z wielu zakątków świata, a także o kwestiach odpowiedzialność za zbrodnie wojenne oraz dezinformacji, która tak często pojawia się w czasie tej wojny.

Samorząd województwa podkarpackiego jest jednym z partnerów wydarzenia World For Ukraine – W4UA.

źródło: Województwo Podkarpackie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top