News

W Rzeszowie zacznie funkcjonować „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”

W Rzeszowie zacznie funkcjonować „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” 1

Rzeszów/Zielony Fundusz. Dwie inicjatywy, podobne założenia i jeden cel. W piątek, rzeszowscy radni PiS zaproponowali utworzenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Natomiast ratusz ogłosił, że w czerwcu wystartuje Zielony Fundusz dla Rzeszowa.

„Chcemy włączyć mieszkańców w proces tworzenia przestrzeni zielonych, w proces wspierania inicjatyw, które mają służyć szeroko rozumianej ochronie przyrody. Natura, przyroda, środowisko, które nas otacza, jest kluczowym elementem budowania wysokiej jakości życia w mieście” – powiedział Marcin Fijołek, szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. „Mieszkańcy nas o to proszą, chcą współdecydować o zielonych inwestycjach” – dodał radny Waldemar Szumny.

Na razie nie wiadomo jednak, jak zielony budżet miałby wyglądać w praktyce. Kto mógłby składać wnioski – czy mieszkańcy, czy może rady osiedli. Ile miasto miałoby przeznaczyć na zielone inwestycje, czy to powinny być pieniądze wykrojone z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, czy samorząd powinien znaleźć dodatkowe środki.

Rzeszowscy radni PiS wzięli przykład z innych miast w Polsce. „Prekursorem jest Lublin, który przeprowadził już szóstą edycję zielonego budżetu, mieszkańcy zgłosili 220 wniosków. W Katowicach już trzeci raz odbyło się głosowanie, a Gdańsk przeznaczył 4 mln zł na zielone inwestycje” – podawał przykłady Waldemar Szumny.

Radni PiS na razie przygotowali projekt uchwały intencyjnej, która trafi na kwietniową (25.04) sesję rady miasta.

A tymczasem ratusz ma już kompletny pomysł na zaangażowanie mieszkańców w tworzenie nowych terenów zielonych. I zapowiedział, że w czerwcu wystartuje z Zielonym Funduszem dla Rzeszowa. Prezydent Konrad Fijołek twierdzi, że to odpowiedź na inicjatywy mieszkańców, ekspertów i firm zainteresowanych poprawą przestrzeni miasta. „Jest duże zainteresowanie angażowaniem się w życie miasta, w tworzenie nowych przestrzeni zielonych, rekreacyjnych, wiele pomysłów i inicjatyw” – powiedział prezydent Fijołek.

Fundusz będzie nadzorowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Urban Lab. Wszyscy chętni będą mogli wesprzeć działania Fundusz, na przykład przy tworzeniu nowych parków, ogrodów sensorycznych, łąk kwietnych, czy zakupie wyposażenia placów zabaw.

Urzędnicy przygotowują teraz stronę internetową Funduszu z regulaminem, w jaki sposób można wesprzeć konkretne inicjatywy. W poszczególnych zakładkach znajdą się informacje o tym, jaki jest koszt np. zakupu drzewa, krzewu konkretnego gatunku, urządzenia dla placu zabaw, czy wysiania łąki kwietnej.

Osoba, firma lub stowarzyszenie, czyli fundator, będzie musiał wypełnić formularz, a następnie skontaktuje się z nim Zarząd Zieleni Miejskiej, by podpisać umowę dotyczącą wsparcia. Na stronie internetowej będą też gotowe projekty, które będzie można wesprzeć kupując cegiełkę.

„Na stronie będzie mapa z lokalizacjami terenów miejskich, na których zielone pomysły mieszkańców, firm, przedsiębiorstw będą mogły być realizowane. Fundator będzie więc mógł współfinansować posadzenie wybranego drzewa na wskazanym przez niego miejskim terenie” – poinformowała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Fundusz uzupełni dotychczasowe zielone inwestycje miasta. W ubiegłym roku w Rzeszowie powstało sześć nowych ogrodów kieszonkowych, m.in. przy ul. Kurpiowskiej, przy al. Sikorskiego, kontynuowano budowę parku przy ul. Błogosławionej Karoliny, a w parku przy ul. Wieniawskiego posadzono ponad 1,3 tys. drzew. W tym roku powstaną kolejne miejskie ogrody m.in. przy ul. Sportowej, Dębickiej, Staszica, posadzonych zostanie też tysiąc kolejnych drzew.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top