Poradnik

Złoto a inflacja – jak na siebie wpływają?

złoto inwestycja skup zysk stopa zwrotu
fot. Nuthawut

Według szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku2022 roku wyniosła 17,9%. To najwyższy wynik od lutego 1997 roku. Wzrost wskaźnika był spodziewany przez analityków, ale rezultat na poziomie blisko 18% stanowił zaskoczenie. Czy inflacja wpływa na cenę złota? Czy warto teraz inwestować w ten metal szlachetny?

Inwestycja w złoto a inflacja

Inflacja wiąże się z malejącą wartością pieniądza. Środki zgromadzone na rachunku bankowym czy w gotówce z miesiąca na miesiąc pozwalają na zakup coraz mniejszej ilości tych samych dóbr.

Wielu Polaków decyduje się na lokaty. Obecnie banki proponują klientom depozyty oprocentowane nawet na 8% w skali roku, ale to nie chroni pieniędzy przed utratą wartości. Dalej ich siła nabywcza maleje, choć w mniejszym stopniu, niż gdyby te środki znajdowały się na nieoprocentowanym koncie. Co zatem zrobić, aby długoterminowo chronić oszczędności przed utratą wartości? Sposobem na to jest złoto inwestycyjne.

Złoto od wieków nazywane jest bezpieczną przystanią inwestycyjną. Wystarczy sprawdzić, jak jego cena zmieniała się w okresach konfliktów zbrojnych czy niskich stóp procentowych, aby zauważyć, że zyskiwało ono na wartości wraz z kolejnymi kryzysami. Jeśli notowało spadki wartości, to i tak długoterminowo przynosiło zysk. Czy złoto jest dobrą odpowiedzią na pytanie: co kupować w czasie inflacji? Na pewno warto traktować ten metal szlachetny jako jeden z składników portfela inwestycyjnego. W 2018 roku kurs złota wynosił nawet poniżej 1200 dolarów, a obecnie jest to ponad 1600 dolarów. Przy czym dodatkowo cena amerykańskiej waluty zdecydowanie wzrosła. Ktoś, kto wtedy kupił złoty kruszec i sprzeda go aktualnie np. w skup.zlota.pl, osiągnie wysoki zysk.

Czy okres wysokiej inflacji to idealny moment na zakup złota? Na pewno warto brać pod uwagę taką inwestycję. Zazwyczaj ceny skupu złota nie zmieniają się diametralnie w okresie wysokiej inflacji, zależą one bowiem także od innych czynników. Na zainteresowanie złotem rzutuje cena dolara. Obecnie jego kurs jest bardzo wysoki i towarzyszą temu typowe dla takiego okresu niewielkie wahania notowań cennego kruszcu. Jeśli kurs USD byłby niski, to wtedy większe byłoby zainteresowanie złotem i to powodowałoby wzrost cen. Dlatego bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest rosnąca wartość tego metalu szlachetnego, kiedy kurs dolara zacznie maleć.

Złoto a inflacja długoterminowo

Jeśli sprawdzimy, jakie były notowania złota w czasach wysokiej inflacji, to zauważymy, że dobrze sobie ono wówczas radziło. Utrzymywało swoją wartość. Z tego powodu jest obecnie chętnie wybierane przez inwestorów jako skłądnik portfela. Jeśli decydujemy się na złoto, to przede wszystkim powinniśmy się uzbroić w cierpliwość – zacznie ono zyskiwać na wartości, ale będzie to wymagać czasu. Przewidywania analityków co do przyszłej wartości złota są pozytywne.

Według ekspertów z Wallet Investor na koniec 2023 roku cena złota powinna być wyższa niż 2250 dolarów za uncję. Analitycy z Long Forecast mają jeszcze bardziej optymistyczne prognozy – twierdzą, że ten szlachetny metal będzie kosztować ponad 2300 dolarów. Natomiast według specjalistów z Coin Price Forecast będzie to około 2200 dolarów.

Jak ma się zmienić cena złota w dłuższej perspektywie? Według Wallet Investor w 2027 roku będzie ono kosztować powyżej 2900 dolarów. Long Forecast szacuje, że w 2026 roku sprzedamy je za ponad 3000 dolarów. Natomiast specjaliści z Coin Price Forecast uważają, że w 2030 roku ten metal szlachetny będzie kosztować nawet 4500 dolarów. Warto jednak pamiętać, że są to tylko przewidywania analityków, a wpływ na wartość złota ma wiele czynników. Natomiast historia pokazuje, że złoto bardzo dobrze radzi sobie w długim okresie nawet w trudnych warunkach gospodarczych. Pomaga chronić środki przed utratą wartości w wyniku inflacji, a nawet umożliwia wypracowanie wysokich zysków. Jeśli chcemy zainwestować pieniądze, to warto, aby w naszym portfelu znalazło się złoto.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top