Poradnik

Konsolidacja kredytu – na co zwrócić uwagę?

kredyt konsolidacja konsolidacyjny wymagania

Terminowo spłacasz kilka różnych kredytów, ale przytłacza cię konieczność pamiętania o kwotach i harmonogramie każdego z nich? Pomyśl o konsolidacji zobowiązań, dzięki czemu będziesz płacić tylko jedną ratę miesięcznie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego.

Polacy spłacają wiele zobowiązań jednocześnie. Rodzi to wiele problemów – nie tylko związanych z rosnącą wysokością miesięcznych rat, ale koniecznością zapamiętania obowiązujących harmonogramów spłaty. W takiej sytuacji nie jest trudno o pomyłkę, dlatego z pomocą przychodzi tzw. konsolidacja.

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Istotą konsolidacji jest połączenie wszystkich aktywnych zobowiązań finansowych w jedno. W praktyce polega to na zaciągnięciu kredytu opiewającego na kwotę będącą sumą zobowiązań, dzięki czemu kredytobiorca spłaca tylko jedną ratę.

Warto jednak mieć świadomość, że kredyt konsolidacyjny jest możliwy wyłącznie w przypadku zobowiązań spłacanych zgodnie z harmonogramem. Nie można skonsolidować zobowiązań z zaległościami w ratach.

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Nie każdy kredyt konsolidacyjny przyznawany jest na identycznych warunkach. Dlatego zachodzi konieczność porównania kilku ofert, uwzględniając kilka istotnych aspektów.

  • Koszty finansowania

Im niższe, tym bardziej opłacalna stanie się konsolidacja zobowiązań. Na szczęście na rynku można znaleźć kredyt konsolidacyjny z prowizją obniżoną do 0 zł. Atrakcyjne RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) sprawia, że takie finansowanie jest dużo tańsze w porównaniu z klasycznym kredytem gotówkowym czy limitem w rachunku bankowym.

  • Okres kredytowania

Im dłuższy czas na spłatę, tym mniejsza miesięczna rata. Jeśli więc zależy ci na obniżeniu kwoty dotychczasowych zobowiązań, szukaj kredytu konsolidacyjnego z możliwością jego zaciągnięcia nawet na 10 lat.

  • Maksymalna kwota

Niektórzy Polacy mają na swoim koncie aktywne zobowiązania opiewające na wysokie kwoty. Z tego powodu należy szukać takiego kredytu konsolidacyjnego, który wpisze się w ich potrzeby. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre banki proponują nawet 200 000 zł w ramach konsolidacji.

  • Wymagania formalne

Każdy bank może stawiać kredytobiorcom nieco inne wymagania, dlatego należy porównać obowiązujące kryteria. Jest to istotne przede wszystkim wówczas, gdy kredyt konsolidacyjny przyznawany jest na promocyjnych warunkach. Wtedy może zachodzić konieczność np. założenia konta osobistego i zadeklarowanie wpływów o określonej wysokości.

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Kredyt konsolidacyjny to dobra opcja finansowania dla osób, które mają na swoim koncie co najmniej kilka aktywnych zobowiązań spłacanych terminowo.

  • Ujednolicony termin płatności

Dzięki konsolidacji nie musisz pamiętać o datach obowiązujących w różnych harmonogramach spłaty. Regulujesz tylko jedną miesięczną ratę, zaś termin wpłat ustalasz samodzielnie na etapie podpisywania umowy.

  • Niższa miesięczna rata

Kredyt konsolidacyjny jest na ogół tańszy niż standardowy kredyt gotówkowy czy karta kredytowa (przy spłacie minimalnej wymaganej kwoty). Oznacza to niższą miesięczną ratę, którą dodatkowo można obniżyć przy wydłużeniu okresu finansowania.

Jeśli chcesz ograniczyć się do spłaty tylko jednego zobowiązania, warto rozważyć konsolidację kredytów.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top