Poradnik

Zakładanie konta w banku – na co warto zwracać uwagę przy wyborze najlepszej oferty?

konto w banku ranking

Rachunek bankowy to przydatne narzędzie, które pozwala zarządzać swoimi finansami, gromadzić oszczędności oraz korzystać z innych produktów oferowanych przez bank. Przy wyborze najkorzystniejszej propozycji warto kierować się kilkoma najważniejszymi parametrami. Co się do nich zalicza?

Rodzaje kont bankowych – na co można się zdecydować?

Instytucje finansowe oferują różne typy kont bankowych i dostosowują je do potrzeb określonych grup. Standardowe z nich to rachunki:

 • osobiste – czyli te przeznaczone dla osób fizycznych. Określane są również jako ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). To podstawowa i najczęściej wybierana opcja, która służy przede wszystkim do wykonywania i otrzymywania przelewów, płatności kartą, wypłacania lub wpłacania gotówki;
 • firmowe – inaczej nazywane też biznesowymi. Korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa. Służy m.in. do wypłacania wynagrodzeń pracownikom, obsługi kasy fiskalnej, czy ubiegania się o finansowanie dla firm pod inwestycje. Co prawda polskie prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku prowadzenia konta firmowego (wystarczy osobiste), ale takie rozwiązanie przynosi im wiele korzyści. Przed wyborem warto sprawdzić ranking kont firmowych, aby porównać oferty między sobą.

Istnieją też inne rodzaje kont bankowych. Można założyć np. konto oszczędnościowe, które dzięki oprocentowaniu służy do pomnażania własnego kapitału. Innym typem jest konto walutowe – to darmowe narzędzie prowadzone w jednej z czterech wybranych walutach (euro, dolar amerykański, frank szwajcarski, funt szterling).

W ofertach można spotkać się także z kontem emerytalnym. Ono z kolei przeznaczone jest do odkładania środków na emeryturę. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu konta da się podłączyć do zwykłego rachunku osobistego.

Wśród innych dostępnych opcji są te uwzględniające potrzeby i możliwości różnych grup wiekowych. Rodzice mają szansę założyć swoim podopiecznym konto dla dzieci (zazwyczaj od 13. roku życia), czyli tzw. konto juniorskie.

Po ukończeniu 18 lat młodzi dorośli mogą zdecydować się na konto dla młodych, na którym zazwyczaj są niższe opłaty za prowadzenie różnych działań. Istnieją także specjalne rachunki dla starszych.

Podstawowe parametry kont w banku – na co zwrócić uwagę?

Wybór rachunku może być indywidualną kwestią. Są osoby, które decydują się na konkretny bank, ponieważ ich rodzina posiada w nim konta. Jednak występują parametry, na które bezwzględnie należy zwrócić uwagę.

O atrakcyjności oferty świadczy wiele aspektów. Do nich zalicza się m.in.:

 • wysokość opłat za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty debetowej – to jedne z ważniejszych parametrów. Niektóre konta mogą być w pełni darmowe. W takim przypadku zarówno używanie karty, prowadzenie ROR-u, jak i wykonywanie przelewów nie będzie nic kosztowało. Dla dorosłych konta za 0 zł są przeważnie opatrzone konkretnymi warunkami. Trzeba np. wykonać kilka transakcji w miesiącu lub uzyskać wpływ na konto o określonej wysokości;
 • dostęp do bankowości elektronicznej i mobilnej – obecnie jest to już standard w wielu instytucjach bankowych. Aplikacja mobilna ułatwia codzienne zarządzanie własnym budżetem. Co więcej, można dzięki niej korzystać z płatności na telefon;
 • dostępność bankomatów i wpłatomatów oraz wysokość prowizji za używanie tych urządzeń – niektóre banki pobierają opłaty za wypłacanie pieniędzy z maszyn, które nie należą do ich sieci;
 • dostępność dodatkowych usług – takich jak atrakcyjnie oprocentowane konta oszczędnościowe, lokaty, a także konta walutowe, czy możliwość zakładania funduszy inwestycyjnych;
 • bonusy za założenie konta – warto również zwrócić uwagę na oferowane promocje bankowe, czyli np. dodatkowy zastrzyk gotówki za założenie konta, atrakcyjne oprocentowania czy bonusy za polecenia.

Istotną rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa. Przed założeniem konta powinno się sprawdzić, czy dana placówka przynależy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu można mieć pewność, że w przypadku upadłości banku, będzie się w stanie odzyskać własne pieniądze. Warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenia konta oraz dostępność do pomocy oferowanej przez pracowników instytucji.

Kredyty, pożyczki i debety na rachunku bankowym

Posiadanie konta w danym banku umożliwia zaciąganie kredytów, pożyczek czy otwarcie debetu na rachunku osobistym. Istnieją różne rodzaje świadczeń. Dzielą się na dwa rodzaje – celowe i niecelowe.

Do pierwszej grupy zalicza się kredyt hipoteczny, który przeznacza się na zakup lub budowę nieruchomości (w tym także działki budowlanej). Z kolei do drugiej grupy należą kredyty gotówkowe i konsumenckie. Można je wydać na dowolny cel, np. remont mieszkania, zakup samochodu, organizację szykownego wesela czy też wybranie się na wymarzoną podróż.

Osoby, którym zależy na zaciągnięciu takiego zobowiązania finansowego, powinny sprawdzić dostępność ofert. Jeśli są zainteresowane np. tanim kredytem gotówkowym online, wniosek można złożyć bez wychodzenia z domu. Do najważniejszych aspektów tego typu świadczenia, na które trzeba zwrócić uwagę, zalicza się:

 • wysokość oprocentowania;
 • rodzaj rat;
 • długość okresu spłaty;
 • wysokość prowizji;
 • warunki nadpłacania kredytu.

Warto jednak mieć na uwadze, że do uzyskania jakiegokolwiek kredytu wymagane są zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowania. Można o nią zadbać m.in. poprzez regularne spłacanie innych długów (w tym również zakupów na raty). Jeśli zaś chodzi o zdolność kredytową, to wpływa na nią wysokość dochodów i wydatków gospodarstwa domowego, liczba osób będących na utrzymaniu, wiek oraz charakter zatrudnienia.

Rachunki bankowe służą do zarządzania pieniędzmi i gromadzenia kapitału. Można zdecydować się na otwarcie konta osobistego lub firmowego. Należy przy tym zwrócić uwagę na szereg aspektów, takich jak opłaty za prowadzenie i korzystanie z karty debetowej.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top