Biznes

Likwidacja Browaru Leżajsk tematem sesji sejmiku podkarpackiego. Co ustalono?

leżajsk browar likwidacja

Browar Leżajsk/Likwidacja zakładu. Radni województwa podkarpackiego w trakcie dzisiejszej sesji sejmiku przyjęli stanowisko w sprawie likwidowanego Browaru Leżajsk.

Radni przyjęli stanowisko, w którym wyrażają sprzeciw planom zamknięcia browaru w Leżajsku przez Grupę Żywiec.

Jako Radni Województwa, a co za tym idzie swoista reprezentacja podkarpackiego społeczeństwa, pozwalamy sobie zauważyć, że zamknięcie zakładu będzie miało znaczące konsekwencje dla Podkarpacia. To likwidacja ponad 100 miejsc pracy, a tym samym brak zatrudnienia dla kolejnych około 400 osób w firmach kooperujących. W wyniku niespodziewanej decyzji, w obecnie tak trudnych czasach, zostaną pozbawieni zarówno środków do życia, jak i poczucia stabilizacji, spokoju oraz godności. A warto w tym miejscu podkreślić, że lokalna społeczność włożyła ogrom pracy przy budowaniu marki browaru i marki produkowanego piwa. Historia, bogata tradycja oraz lata istnienia zakładu sprawiły, że browar stał się głównym znakiem rozpoznawczym regionu, a także integralną częścią małej ojczyzny, jaką jest Leżajsk. Nie jest to tylko nasze subiektywne odczucie, ale fakt potwierdzony specjalistycznymi badaniami marketingowymi realizowanymi przez niezależnych ekspertów – stanowisko radnych odczytał Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku.

Radni zaapelowali do właścicieli browaru o rozważenie alternatywnych rozwiązań dotyczących przyszłości zakładu.

Wsłuchując się w głos mieszkańców regionu, a przede wszystkim mieszkańców Leżajska oraz mając na względzie przytoczoną przez nas tylko część argumentów apelujemy do właścicieli Browaru Leżajsk o rozważenie alternatywnych rozwiązań dotyczących przyszłości zakładu. Jednym z nich może być jego przekształcenie w browar specjalizujący się w produkcji lokalnych wyrobów. Utrzymanie zatrudnienia umożliwi uspokojenie sytuacji społecznej, a także będzie miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie regionalnej gospodarki – apelowali radni.

Przyjęcie stanowiska w sprawie zamknięcia leżajskiego browaru poprzedziła dyskusja radnych. Głos zabrali radni wszystkich klubów, m.in. Radny Tarapata, który powiedział:

Jest to coś, co jest wytwarzane tutaj, jest to wyrób gotowy, jest to niezmiernie ważne, aby ta produkcja tutaj funkcjonowała. Zadaniem nas wszystkich, a zatem sejmiku województwa jest to, aby obronić ten zakład. Jeżeli już ma dojść do sprzedaży, to musi to być z pełną infrastrukturą, z pełnym prawem do produkcji i z marką – mówił radny województwa.

Wicemarszałek Piotr Pilch również odniósł się do sytuacji w leżajskim browarze:

Jesteśmy przeciwko likwidacji browaru, jest to dla nas ważny zakład pracy. Tych zakładów w województwie jest wciąż mało, a rozwój województwa musi być oparty o silne marki, które dobrze funkcjonują, to jest dla nas istotne, dlatego również zarząd województwa wypowiedział się na ten temat, była podjęta stosowana uchwała zarządu i oczywiście popieramy tę propozycję radnych – powiedział wicemarszałek.

W dyskusji radni ze wszystkich klubów byli zgodni, że browar w Leżajsku powinien nadal funkcjonować i konieczne są rozmowy z dotychczasowym właścicielem, żeby uratować w tym miejscu produkcję piwa.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top