News

Adam Niedzielski na Uniwersytecie Rzeszowskim. Konferencja „Zdrowie i medycyna w obliczu konfliktu zbrojnego”

adam niedzielski uniwersytet rzeszowski
fot. Uniwersytet Rzeszowski

Rzeszów/Adam Niedzielski. Na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęła się dwudniowa konferencja pn. „Zdrowie i medycyna w obliczu konfliktu zbrojnego”.

Wydarzenie zainaugurowało ogłoszenie przez Agencję Badań Medycznych konkursu poświęconego projektom związanym z medycyną pola walki.

Jak podkreślał Minister Zdrowia – Wojna w Ukrainie każe nam być przygotowanymi do sytuacji kryzysowych, dlatego musimy inwestować w segment wojskowej ochrony zdrowia. W związku z tym, Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs w zakresie rozwiązań w medycynie pola walki i sytuacji kryzysowych.

Kierujemy dziś 200 mln zł do polskich przedsiębiorców, którzy wspólnie z zespołami badawczymi stworzą rozwiązania, które będą mogły posłużyć bezpośrednio na polu walki, a w przyszłości pacjentom cywilnym chociażby w rehabilitacji – dodał prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński. – Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wybierzemy rozwiązania wykorzystywane w przypadku konfliktów zbrojnych, katastrof czy wydarzeń masowych.

Głównym celem Konkursu, ogłoszonego przez ABM jest zwiększenie szans przeżycia ofiar wypadków, zdarzeń masowych i katastrof oraz personelu wojskowego i ludności cywilnej odnoszących urazy w warunkach konfliktu zbrojnego oraz poprawa skuteczności leczenia i rehabilitacji obrażeń odniesionych w tych zdarzeniach. 200 mln zł alokowane w konkursie przeznaczone jest m.in. na wdrożenie rozwiązań diagnostycznych opracowanych na potrzeby medycyny ratunkowej ratujących życie, pozwalających na przedłużoną opiekę nad poszkodowanym, który nie może być ewakuowany np. bezpośrednio z zaplecza pola walki czy miejsca katastrofy lub zmniejszających następstwa urazów, umożliwiając szybszy powrót do normalnego życia i aktywności zawodowej.

Podczas konferencji „Zdrowie i medycyna w obliczu konfliktu zbrojnego” odbyła się także debata na temat nowych wyzwań w systemie ochrony zdrowia w kontekście medycyny pola walki i medycyny ratunkowej.

Jak podkreślił Minister Zdrowia podczas otwarcia spotkania – Inwestujemy środki publiczne, żebyśmy byli w coraz lepszy, w coraz doskonalszy sposób przygotowani do ryzyka konfliktu. Pod kątem organizacyjnym, ale też różnego rodzaju nowoczesnych rozwiązań i wyrobów medycznych, które są z tym związane.

Jak dodał Prezes ABM – Wyroby medyczne mogą okazać się naszą narodową specjalnością. Pandemia pokazała jak ważna jest samowystarczalność państwa i jak ważne posiadanie w pewnych zakresach niezależności. Staramy się restaurować polski sektor biotechnologiczny. Należy podkreślić, że Agencja Badań Medycznych zainwestowała jak dotąd ponad 2 mld zł w rozwój tego sektora, a w ciągu najbliższej dekady ta kwota będzie trzykrotnie wyższa.

Konkurs ABM to realna inwestycja i impuls do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań dla wojskowej służby zdrowia. Ostanie trzy lata z punktu widzenia struktury państwa i systemu opieki zdrowotnej to czas intensywnych doświadczeń i odpowiedzi na wyzwania z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Okres ten, to czas wykształcenia się pewnych nowych procedur kryzysowych, w które wojskowa służba zdrowia musiała intensywnie się włączyć. Mówimy tu o wielu działach, w ramach obszarów cywilnych, w których mocno zaznaczona była obecność wojskowego systemu opieki zdrowotnej. Przetestowaliśmy szereg opracowanych wcześniej rozwiązań kryzysowych. Te procedury się sprawdziły i nauczyły nas wielu nowych kompetencji. Dodatkowo, wyposażenie naszych szpitali w ostatnich latach weszło na poziom dotychczas niespotykany– podsumowywał Minister Niedzielski podczas debaty.

Ponadto, eksperci podczas debaty skupili się głównie na dyskusji wokół kwestii umożliwienia udzielania skutecznej pomocy podczas konfliktu zbrojnego. Mając na uwadze postępujący w ostatnim dziesięcioleciu wzrost zagrożeń militarnych w regionie Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, poruszono też kwestie odpowiedniego wykorzystania zasobów i kompetencji służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Podczas debaty odczytany został także specjalny list od Ministra Zdrowia Ukrainy ze szczególnymi podziękowaniami za wsparcie Ukrainy podczas trwającej na jej obszarze wojny.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top