Biznes

Agenci nieruchomości prognozują wzrost cen mieszkań

nieruchomości cena

Nastroje na rynku nieruchomości najbardziej poprawiły się w segmencie mieszkań na sprzedaż, jednak konsekwencją mogą być wzrosty cen, które na III kw. prognozuje ponad 70 proc. agentów nieruchomości.

Tak wynika z badania nastrojów rynkowych, które przeprowadził portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl.

Jak podano, indeks nastrojów rynkowych po II kwartale 2023 r. wyniósł 60,8 pkt, co oznacza poprawę o 4,6 pkt w porównaniu do I kwartału 2023 r. Jest to drugi z rzędu wzrost tego wskaźnika, po trwającym blisko dwa lata okresie spadków.

Z badania wynika, że sytuacja najbardziej poprawiła się w przypadku mieszkań na sprzedaż. Subindeks dla mieszkań większych niż kawalerki wzrósł o 9,9 pkt do poziomu 69,9 pkt, a kawalerek o 7,7 pkt do poziomu 69,6 pkt. Poprawę nastrojów zanotowały wszystkie kategorie nieruchomości.

„Ocena segmentu domów na sprzedaż wzrosła kwartał do kwartału o 7 pkt (do 60,5 pkt), działek o 3 pkt (do 60,7 pkt), a najmu o około 1 pkt (do 59,5 pkt w przypadku kawalerek i 57,7 pkt w przypadku większych mieszkań). Indeks nastrojów rynkowych po II kwartale potwierdził więc, że najem, tak rozgrzany w 2022 r., obecnie nie gra już pierwszych skrzypiec na rynku nieruchomości” – napisano.

Poniżej 50 pkt., a więc poniżej granicy pozytywnych nastrojów, wyceniane są tylko nieruchomości komercyjne, ale – jak podano – i ten segment powoli się odbudowuje.

„W opinii pośredników biorących udział w naszym badaniu nastrojów rynek nieruchomości wciąż ma swoje problemy, ale jest na nim coraz więcej ożywienia i optymizmu. Ten ostatni ma oczywiście związek głównie ze startem +Bezpiecznego Kredytu 2+”. Sporo klientów kupujących, jak i sprzedających, z niecierpliwością wyczekuje na wypłatę kredytów na preferencyjnych warunkach, choć wciąż nie wiadomo, jak wpłynie to na wzrost popytu i liczbę zawieranych transakcji” – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

„Spadek dynamiki inflacji i perspektywa możliwych obniżek stóp procentowych przez NBP już przyczyniły się do złagodzenia polityki kredytowej przez banki. Zwiększająca się dostępność i wysokość kredytów wzmaga popyt, który został +odłożony na później+ w ubiegłym roku. Może to oznaczać, że wraz z dalszą poprawą sytuacji gospodarczej w kolejnych miesiącach zwiększona zostanie podaż mieszkań przez deweloperów. Jednak w drugiej połowie roku duży wpływ na nastroje mogą mieć polityka i kalendarz wyborczy” – dodał dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ankieta przeprowadzona wśród 1.060 agentów nieruchomości z całej Polski wskazuje również prognozy na III kwartał w zakresie cen i popytu – w segmencie mieszkań najwięcej pośredników prognozuje wzrosty cen – w przypadku kawalerek takiego zdania jest 77 proc. pośredników, a w przypadku większych mieszkań 74 proc.

Przedstawiciele biur nieruchomości są już natomiast podzieleni, jeśli chodzi o przyszłość rynku domów jednorodzinnych i działek budowlanych. W przypadku domów 45 proc. pośredników prognozuje wzrost cen, a 42 proc. utrzymanie obecnych stawek. Przy działkach wygląda to podobnie – 44 proc. agentów oczekuje wzrostu cen, a 46 proc. stabilizacji.

„W prognozach dotyczących popytu największy optymizm związany jest z rynkiem mieszkaniowym. W przypadku kawalerek rosnącego popytu w III kwartale spodziewa się 79 proc. pośredników, a w przypadku większych mieszkań 83 proc. Nieco mniejszy optymizm panuje w segmentach domów i działek, chociaż i tam przeważają głosy za wzrostem popytu. W segmencie domów większego zainteresowania za strony kupujących spodziewa się 59 proc. pośredników, a w segmencie działek 56 proc.” – dodała Alicja Palińska.

Patronem medialnym indeksu nastrojów rynkowych jest PAP Biznes.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top