News

Biznesmeni Ryszard P. i Marcin B. skazani na kary więzienia. Sprawa toczy się już prawie 10 lat

ryszard podkulski wyrok

Rzeszów/RZG. Oskarżeni biznesmeni Ryszard P. i Marcin B., którzy zostali oskarżeni o wyprowadzenie majątku Rzeszowskich Zakładów Graficznych, zostali skazani przez sąd apelacyjny na kary więzienia.

Ryszard P. otrzymał wyrok na 2 lata i 10 miesięcy, natomiast Marcin B. na 2 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności. Dodatkowo nałożono na nich grzywny.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie po raz czwarty rozpatrzył tę sprawę po częściowym uchyleniu wcześniejszego wyroku skazującego przez Sąd Najwyższy w zakresie kary.

Skład orzekający uznał, że szkoda wyrządzona przestępstwem, wynosząca ponad 7 milionów złotych, została częściowo naprawiona przez oskarżonych.

Sędzia Mariusz Folta podkreślił jednak, że wymierzona kara powinna być sprawiedliwa i nieuchronna, a wyrok musi uwzględniać także znaczący stopień społecznej szkodliwości czynu. Dodał również, że oskarżeni z powodzeniem zrealizowali wcześniej sporządzony plan przejęcia majątku zakładów graficznych.

Obrońcy Ryszarda P. i Marcina B. domagali się zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Wyrok jest prawomocny, ale strony mają możliwość złożenia kolejnej kasacji do Sądu Najwyższego. Sprawa toczy się w sądach już niemal 10 lat.

Prokurator oraz przedstawiciele stowarzyszenia Grafik, które reprezentuje byłych pracowników zakładów graficznych, mają wątpliwości co do rzeczywistej naprawy szkody w majątku RZG i przelewu pieniędzy na konto zlikwidowanych zakładów.

W poprzednim procesie w 2021 roku sąd apelacyjny skazał Ryszarda P. na 3 lata więzienia, a Marcina B. na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top