News

Boeing i FIRST Scandinavia otworzyli na Politechnice Rzeszowskiej klasę doświadczalną (STEM)

stem rzeszów boeing first scandinavia prz
fot. PUW w Rzeszowie

Boeing i organizacja non-profit FIRST Scandinavia otworzyli na Politechnice Rzeszowskiej klasę doświadczalną oferującą edukację w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

Tak zwany Pop-Up Newton Room pozwoli uczniom szkół średnich doświadczyć innowacyjnej metody nauki przez realizowanie zadań związanych z lotnictwem.

W październiku ubiegłego roku Boeing i FIRST Scandinavia otworzyły stacjonarny Newton Room w Łodzi, po uruchomieniu z sukcesem wersji tymczasowej w 2019 r. Na ten moment z inicjatywy skorzystało już ponad 1500 polskich uczniów.

Przeniesienie pomysłu pracowni Newtona do Rzeszowa położonego w centrum polskiej Doliny Lotniczej było oczywistym wyborem, podkreślającym zaangażowanie Boeinga i FIRST Scandinavia we wspieranie rozwoju nauk ścisłych w Polsce.

W ciągu najbliższego miesiąca uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w wieku od 13 do 16 lat będą pracować nad modułem „W powietrzu z liczbami”. Uczniowie otrzymają misję od centrum koordynacji ratownictwa. Ich zadaniem będzie wykorzystanie metod matematycznych do opracowania planu lotu, który później zrealizują.

W jednej z sal pracowni Newton Room znajdują się zaawansowane symulatory, dzięki którym uczniowie mogą wirtualnie przelecieć nad obliczoną przez nich wcześniej trasą. Nad wszystkim będą czuwać doświadczeni instruktorzy.

Uczniowie, u których zainteresowanie podjęciem studiów z zakresu lotnictwa wzrosło dzięki zajęciom w pracowni Newton Room, mogą też liczyć na wycieczki po kampusie Politechniki Rzeszowskiej, m.in. po Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Otwarcie pracowni to znaczące osiągnięcie, które stało się możliwe, ponieważ w 2018 r. Boeing zainwestował 5 milionów dolarów w stworzenie sieci pracowni Newton Room razem z FIRST Scandinavia.

boeing newton room first scandinavia

fot. PUW Rzeszów

Do dziś powstało ponad 40 stacjonarnych pracowni Newton Room w sześciu krajach europejskich (Norwegia, Dania, Szkocja, Hiszpania, Francja i Polska). Ponadto stworzono trzy mobilne pracownie Newton Room (w Turcji i Norwegii), z których jedna regularnie podróżuje po Europie. Mobilna pracownia odwiedziła już Łódź i Kraków oraz Bari we Włoszech.

Boeing i FIRST Scandinavia nieprzerwanie od 2013 r. kontynuują swoje partnerstwo w obrębie tej inicjatywy.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top