News

Bój o uchwałę dotyczącą „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”

podkarpacie lgbt uchwała sejmik

Samorządowcy dyskutują nad uchyleniem uchwały dotyczącej „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”.

O całkowite uchylenie uchwały zaapelowali radni Koalicji Obywatelskiej. Podkarpacie może stracić przez uchwałę anty-LGBT w sumie blisko 25 mln euro.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że próba wycofania się z uchwały anty-LGBT będzie zdradą wyborców.

podkarpacie lgbt uchwała sejmik

fot. Justyna Piekło

Posłanka Maria Kurowska dodała, że uchwała ta chroni wartości, za jakimi stoi Zjednoczona Prawica.

Natomiast Jacek Ćwięka z Konfederacji, podkreślił, że interesy Polski muszą mieć wyższość nad interesami Unii Europejskiej.

Samorząd Województwa Podkarpackiego jako drugi w kraju podjął uchwałę dotyczącą „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”. Z tego powodu stracił dofinansowanie 1,7 mln euro z Funduszy Norweskich i EOG projektu, który miał promować Karpaty.

Aktualizacja 15:20 – jest uchwała „Podkarpacie regionem o utrwalonej tolerancji”

Podkarpaccy radni Sejmiku większością głosów zdecydowali o przyjęciu uchwały-stanowiska pt. „Podkarpacie regionem o utrwalonej tolerancji”. Tym samym uchylona została uchwała przyjęta przez Sejmik w maju 2019 roku wyrażająca sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT. Wyjaśnień w sprawie podobnych uchwał podjętych przez 5 województw domagała się Komisja Europejska. Podkarpacie mogło stracić przez tzw. uchwałę anty-LGBT w sumie blisko 25 mln euro.

O całkowite uchylenie uchwały zaapelowali radni Koalicji Obywatelskiej. Z kolei wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że próba wycofania się z uchwały anty-LGBT będzie zdradą wyborców. Posłanka Maria Kurowska dodała, że uchwała ta chroni wartości, za jakimi stoi Zjednoczona Prawica.

Za uchyleniem uchwały głosowało 18 radnych Sejmiku, przeciw było 6, a 3 radnych PSL nie wzięło udziału w głosowaniu i opuściło salę obrad. Głosowanie poprzedziła burzliwa wielogodzinna dyskusja.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top