Poradnik

Co musisz wiedzieć o klasach i rodzajach magazynów?

magazyn do wynajęcia powierzchnie

Magazyn jest z pozoru zwykłą przestrzenią, przeznaczoną do składowania towarów. Przedsiębiorcy decydują się na budowę bądź wynajem takich miejsc ze względu na prędkość postępu produkcyjnego, niejednokrotnie znacznie przewyższającego sprzedaż. Cel magazynu jest więc prosty – składować ładunki do momentu, w którym zostaną one zamówione przez odbiorcę. Wtedy konieczne jest ich sprawne zlokalizowanie i przekazanie do doręczenia.

Rodzaje oraz klasy magazynów powstały z uwagi na konieczność dopasowania tych przestrzeni do charakterystyki i wymagań poszczególnych ładunków. W jaki sposób wybrać miejsce składowania produkowanych przez siebie towarów i co oznaczają poszczególne standardy magazynów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Standardy magazynów – co oznaczają?

Podobnie jak ma to miejsce w gastronomii czy hotelarstwie, magazyny również posiadają swoje oznaczenia świadczące o ich standardzie. W zależności od wielu czynników, takich jak chociażby odległość od dróg centralnych czy rozmiar samej hali, wyróżnia się kilka klas magazynów, oznaczonych kolejno:

  • A+– to magazyny usytuowane w dobrej lokalizacji, wyposażone w plac manewrowy dla pojazdów transportowych oraz hale o wysokości przynajmniej 13 metrów;
  • A – położone blisko dróg centralnych, odznaczają się wysokością przynajmniej 10 metrów i podobnie jak klasę A+, cechuje je bogate wyposażenie: plac manewrowy, systemy regulacji temperatur i wilgotności, systemy bezpieczeństwa i alarmy;
  • B+ – wymóg wysokości hali sięgającej 8 metrów, nieco gorsza lokalizacja, plac manewrowy, systemy bezpieczeństwa i zasilanie awaryjne;
  • B – minimalna wysokość magazynu to 6 metrów, brak regulacji temperatury i wilgoci w hali. Wyposażone w systemy grzewcze i wentylacyjne, a także utrzymujące wymagany poziom bezpieczeństwa pożarowego;
  • C– lokalizacja poza strefami przemysłowymi, minimalna wysokość 4 metry, hala wyposażona w systemy grzewcze, wentylacyjne i alarmowe;
  • D– to magazyny przeznaczone do składowania towarów niewymagających szczególnych warunków atmosferycznych i magazynowych.

powierzchnie magazynowe do wynajęcia

Podział magazynów – względem czego jest dokonywany?

Szukając magazynu dla swoich towarów, bardzo często musimy zwracać uwagę na wiele ważnych czynników. Przedsiębiorcy oferujący powierzchnie magazynowe do wynajęcia za pośrednictwem platformy 4SHELF, starają się dokładnie opisać typ swojej placówki oraz wskazać preferowaną specyfikę ładunku, nadesłanego przez szukanych partnerów biznesowych.

Poszczególne magazyny mogą różnić się od siebie na wielu płaszczyznach, m.in. konstrukcyjnej, wysokościowej, funkcyjnej oraz przez wzgląd na typ przechowywanych towarów. Biorąc pod uwagę konstrukcję, wyróżnia się składowiska zamknięte, otwarte i półotwarte. Niekoniecznie każdy ładunek musi posiadać swoje miejsce paletowe – niektóre składuje się luzem na otwartej przestrzeni, do czego potrzeba niejednokrotnie większej powierzchni. Mowa tu chociażby o towarach sypkich bądź magazynach cieczy i gazów. Te przechowywane są w zależności od specyfiki w olbrzymich silosach bądź zbiornikach przemysłowych, do czego niejednokrotnie potrzebują specjalistycznych warunków.

Podsumowanie

Decydując się na najem przestrzeni magazynowej przez platformę 4SHELF, nie wystarczy bazować jedynie na lokalizacji. Istotne jest również zwracanie uwagi na wcześniej wspomniane aspekty, a to głównie w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim towarom. Coraz częściej na magazynach pojawia się nowe kryterium podziału, dotyczące stopnia zautomatyzowania takich przestrzeni. Warto w tym miejscu wymienić trzy grupy, a dokładniej magazyny niezmechanizowane, zmechanizowane oraz automatyzowane.

4SHELF jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top