News

Dubiecko – nowe miasto na mapie Podkarpacia

dubiecko miasto podkarpacie nowe
fot. gov.pl

Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 kolejnych miejscowości ze statusem miasta. Jednym z nich będzie leżące na Pogórzu Dynowskim Dubiecko.

Większość z nich odzyska utracone prawa m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Po zmianach Polska będzie posiadać 954 miasta.

– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. Bo w kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim. Dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. To akt sprawiedliwości dziejowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż po wręczeniu aktów nadania statusu miasta włodarzom 10 miejscowości.

W przypadku wszystkich nowych miast, propozycja zmiany statusu uzyskała pozytywne opinie rad gmin i wojewodów. Nadanie statusu miasta było także poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Wniosek rady Gminy Dubiecko o nadanie statusu miasta, w kwietniu tego roku pozytywnie zaopiniowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– To doskonała i wyczekiwana wiadomość. Za nadaniem Dubiecku statusu miasta przemawiają zarówno względy historyczne, jak i dotychczasowy rozwój społeczno-gospodarczy. Ponadto Dubiecko charakteryzuje miejski układ urbanistyczny, rozwinięta infrastruktura komunalna i zwarte budownictwo mieszkaniowe. Serdecznie gratuluję mieszkańcom – już niebawem – nowego miasta na mapie Polski i Podkarpacia – komentowała decyzję rządu wojewoda Ewa Leniart.

Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie) – ponownie odzyska prawa miejskie utracone w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych. Dubiecko był miastem w okresie 1407 r. – 1934 r. Zamieszkiwana przez ok. 900 mieszkańców miejscowość słynie z położonego nad Sanem Zespołu Zamkowo-Parkowego z zamkiem z XVI wieku, w którym urodził się w 1735 r. Ignacy Krasicki.

źródło: PUW w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top