News

Dwór Mniszchów w Bielinach (Gmina Ulanów) został wyremontowany

dwór mniszchów bieliny
fot. GiM Ulanów

Bieliny/Dwór Mniszchów. W Bielinach odbyła się uroczystość związana z oddaniem do użytku wyremontowanego XVII wiecznego Dworu Mniszchów.

Przybliżony został rys historyczny Bielin i dworu, jak pokazują karty historii często zmieniali się właściciele, jednak najbardziej zasłużeni, o których mieszkańcy Bielin do dziś wspominają rody Mniszchów i Czartoryskich.

Otwarcie zespołu dworsko-parkowego było wielkim wydarzeniem kulturalnym, wszystkim obecnym zaprezentowane zostały tańce dworskie i okolicznościowe widowisko historyczne w wykonaniu Zespołu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz piękny koncert wyjątkowej artystki Anny Jurksztowicz, która również była zachwycona urokliwym miejscem.

dwór mniszchów bieliny

MiG Ulanów

W ramach zadania pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej gminy Ulanów” został przeprowadzony gruntowny remont w budynku dworu, wykonano także prace pielęgnacyjne i porządkowe w przestrzeni parkowej, który zajmuje powierzchnię ponad 4  hektarów. Zostały odmulone istniejące stawy, w parku wybudowano alejki,  wykonano oświetlenie, zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci.

Poza działaniami infrastrukturalnymi projekt obejmuje działania kulturalno-edukacyjne, a także zakup sprzętu niezbędnego do realizacji tych przedsięwzięć. Działania kulturalne obejmują zorganizowanie sal muzealnych, spotkania artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy i wystawy.

Środki na realizację inwestycji Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Całość projektu opiewa na kwotę 5 mln. 650 tys. zł, dofinansowanie stanowi 85%, pozostałe 15 % to wkład własny Gminy.

Organizatorami wydarzenia była Gmina i Miasto Ulanów, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie oraz Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”.

dwór mniszchów bieliny

fot. MiG Ulanów

dwór mniszchów bieliny

fot. MiG Ulanów

źródło: GiM Ulanów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top