Poradnik

Ile trwa wymiana opon? Informacje i wskazówki!

opony wymiana opon

Wymiana opon jest dość standardowym zabiegiem, który regularnie zlecamy w warsztacie wulkanizacyjnym. Jego czas trwania może się jednak znacznie wydłużyć, jeśli specjalista napotka problemy. Ile trwa wymiana opon? Kiedy należy wymienić ogumienie? Informacje i wskazówki znajdziecie w artykule!

Czas trwania wymiany opon. Od czego zależy?

Czas trwania wymiany opon może trwać od kilkunastu minut, do nawet kilku godzin. Decyduje o tym mnóstwo czynników. Poniżej prezentujemy trzy różne sytuacje, które będą wpływać na czas wymiany.

  • Jadąc do warsztatu z pełnymi kołami lub przygotowanym kompletem felg, wymiana będzie bardzo prostym procesem. Przykręcenie oraz wyważenie kół zajmie wulkanizatorowi około kilkunastu minut!

  • Jeśli podczas wymiany zajdzie konieczność zdejmowania opon z felg lub posiadamy koła pozbawione otworu centrującego, proces może wydłużyć się nawet do godziny.

  • Wymieniając opony, wulkanizator może dostrzec dodatkowe problemy z ogumieniem, które mogą wydłużyć czas trwania wizyty. Do najpopularniejszych należą uszkodzone śrubki, czujnik ciśnienia lub konieczność ustawienia geometrii kół i rotacji opon.

Warto pamiętać: w czas trwania wymiany opon należy też wliczyć oczekiwanie na termin w warsztacie wulkanizacyjnym. Tuż przed sezonem, warsztaty w centrach dużych miast mogą przeżywać oblężenie, co znacznie wydłuży nam czas trwania całego procesu.

Jak skrócić czas wymiany opon?

Wcześniej wspomnieliśmy popularne problemy, które wydłużają czas wymiany opon. Przy odpowiednim podejściu i przygotowaniu możemy jednak oszczędzić wiele cennego czasu. Co warto zrobić przed wymianą, by ta była jak najkrótsza? Oto kilka porad!

  • Kontroluj stan techniczny opon – nie ignoruj takich czynności jak regularna wymiana wentyla, kalibracja czujnika ciśnienia oraz kontrolowanie geometrii kół co najmniej raz w roku. Nie tylko zwiększy to wydajność opon, ale też “uchroni” Cię przed czasochłonnymi zabiegami w warsztacie.

  • Umów wizytę wcześniej – wcześniejszy telefon do wulkanizatora i wizyta na konkretną godzinę pomoże zaoszczędzić mnóstwo czasu. Umówiony termin wymiany opon sprawi, że ominą nas bardzo długie kolejki przed sezonem.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Choć w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, wymiana na nie jest bardzo zalecana przez ekspertów motoryzacyjnych. Ich mieszanka gumowa jest przystosowana do niskich temperatur, a specjalne konstrukcje bieżnika zapewnią sprawne odprowadzanie wody i błota spod kół oraz przyczepność na śniegu.

Warto wymienić opony na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Jest to jednak uśredniona wartość. Nie zalecamy czekania na ostatni moment – przymrozki w trakcie zimy mogą nadejść z dnia na dzień. Późną jesienią warto wyposażyć się w nowy komplet i po sprawdzeniu prognozy pogody mieć już umówioną wizytę w warsztacie.

Wymiana opon na letnie

Opony letnie zakładamy analogicznie do zimowych odpowiedników – gdy temperatura wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza. Choć i tu wymiana nie jest prawnie konieczna, zdecydowanie warto to zrobić! Mieszanka gumowa lepiej znosi kontakt z rozgrzanym asfaltem, a wzory bieżnika zapewnią niższe opory toczenia.

Przed wymianą opon na letnie warto uzbroić się w cierpliwość. Temperatura 12 stopni w dzień potrafi nadejść nawet w lutym, co nie oznacza, że się utrzyma na dłużej. Jeśli temperatura utrzyma się przez kilka dni – wtedy warto już pomyśleć o wymianie.

Wymiana opon F1. Ciekawostki

Rekordzistami jeśli chodzi o czas wymiany opon są specjaliści w alei serwisowej Formuły 1. Każda sekunda w tym sporcie może zadecydować o zwycięstwie lub porażce. Wymiana ogumienia może więc mieć kluczowy wpływ na pozycje w tabeli.

Ile trwa wymiana opon w F1? Sam proces mieści się w imponującym czasie około 3 sekund! To nie koniec. Podczas Grand Prix w 2019 roku padł rekordowy czas zmiany opon wynoszący 1,91 sekundy. Osiągnięcie mechaników zespołu Red Bull Racing robi wrażenie, prawda?

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top