Biznes

Jaka będzie przyszłość podkarpackiego winiarstwa? Jest program rozwoju tej branży

winiarstwo podkarpackie wina z podkarpacia

Podkarpacie/Wino. Na Zamku w Baranowie Sandomierskim omawiano zalety i wyzwania winiarstwa podkarpackiego.

Gośćmi konferencji o takim tytule byli wicemarszałek województwa Piotr Pilch, poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos oraz radna województwa Kamila Piech.

W spotkaniu uczestniczyli lokalni winiarze, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, samorządowcy z regionu, a także mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego.

Goście konferencji dyskutowali o osiągnięciach regionalnego winiarstwa, wyzwaniach stojących przed winiarzami oraz instytucjami wspierającymi ich działania, a także o szansach na rozwój tej dziedziny rolnictwa w polskich regionach.

Dr Katarzyna Korzeń, założycielka Akademii EnoRozwoju oraz EnoPortal, opowiadała o stanie rozwoju winiarstwa w Polsce i na Podkarpaciu.

Jarosław Wesołowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił działania podejmowane przez resort.

Mateusz Zych, reprezentujący Winnicę Księżycową, zaprezentował założenia Strategicznego Programu Rozwoju Podkarpackiego Winiarstwa na lata 2024-2026.

W trakcie debaty omówiono główne postulaty dotyczące przyspieszenia rozwoju winiarstwa na Podkarpaciu, zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i regionalnym.

Jednym z wyzwań jest kwestia działań wspierających winnice i winiarzy w tworzeniu nowych możliwości prezentacji i sprzedaży ich produktów – powiedział Mateusz Zych, właściciel Winnicy Księżycowej, na Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Podczas spotkania omawiano strategiczną i partnerską współpracę między Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpackich a regionalnymi jednostkami administracji rządowej i samorządowej.

Rozmawiano także o szansach promocji Podkarpacia poprzez winiarstwo oraz możliwości organizacji stałego cyklu festiwali winiarskich w regionie.

Wstępnie omawiano propozycję wsparcia organizacji Konwentu Winiarzy Polskich na Podkarpaciu w 2026 roku. Proponowano także rozwiązania dotyczące rozwoju enoturystyki w województwie, między innymi poprzez organizację wizyt studyjnych w winnicach.

źródło: Województwo Podkarpackie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top