Poradnik

Jakie są koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

działaność gospodarcza firma koszty jakie

Działalność gospodarcza prowadzona jest w celu osiągania dochodów, niemniej jednak jej właściciel musi liczyć się również z kosztami, jakie ponosi w częstotliwości miesięcznej. Koszty te, najprościej rzecz ujmując, można podzielić na stałe oraz zmienne. Na koszty stałe nie mamy bardzo dużego wpływu, natomiast na zmienne już tak. Ile kosztuje prowadzenie własnej działalności gospodarczej i w jaki sposób ograniczać koszty?

Czym tak naprawdę jest koszt?

Aby zrozumieć, jakie są koszty prowadzenia własnej firmy, należy najpierw zapoznać się z ogólną definicją kosztu. Otóż jest to wydatek, który związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą. Poniesienie go ma na celu osiągnięcie przychodu bądź zabezpieczenie ich źródeł. W praktyce kosztem może być więc wynagrodzenie pracownika, narzuty na wynagrodzenie, a nawet zakup podarunku dla kontrahenta, z którym chcemy utrzymać jak najlepsze relacje biznesowe. Warto zauważyć, że kwestia kosztów nieco inaczej wygląda w przypadku podatników VAT i osób, które tego podatku nie płacą. Faktura VAT zawiera bowiem kwotę netto, VAT oraz kwotę brutto. Dla podatników VAT kosztem jest jedynie kwota netto, bowiem VAT podlegać będzie odliczeniu. Tymczasem firmy, które nie są czynnymi podatnikami VAT, rozpoznają koszt w kwocie brutto.

Koszty stałe i zmienne

Koszty prowadzenia działalności możemy podzielić na stałe i zmienne. Na pierwsze z nich właściciel firmy nie ma zbyt dużego wpływu, a należą do nich między innymi koszty:

  • składek ZUS właściciela i pracowników,
  • amortyzacji,
  • wynagrodzenia osób zatrudnionych w administracji,
  • czynsz za najem budynku.

Powszechnie przyjmuje się, że koszty stałe należy ponieść, aby jednostka mogła funkcjonować w normalnym trybie. Tymczasem kosztami zmiennymi można w pewien sposób manipulować. Właściciel może bowiem zakupić tańsze surowce czy zredukować liczbę roboczogodzin pracowników produkcyjnych. Zazwyczaj zarządzanie kosztami polega właśnie na ich redukowaniu, przy jednoczesnych zachowaniu wysokiej jakości wypuszczanych na rynek produktów bądź świadczonych usług.

Ile kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?

To, ile tak naprawdę kosztować będzie prowadzenie działalności gospodarczej, zależne jest od skali, na jaką działa firma. Jednoosobowe działalności zwykle nie ponoszą wysokich kosztów, tymczasem koszty dużych, międzynarodowych korporacji liczone są w setkach tysięcy złotych miesięcznie. W prowadzeniu działalności gospodarczej nie chodzi również o to, aby koszty redukować do zera. W rzeczywistości bowiem powinny być one odpowiednio niższe od przychodów, tak aby właściciel mógł czerpać oczekiwane zyski. W tym właśnie cały sens prowadzenia działalności gospodarczej. Miesięczne koszty firmy mogą więc wynosić kilkaset złotych (dotyczy to głównie nowo powstałych jednostek), lecz równie dobrze może być to kilkadziesiąt tysięcy złotych (zwykle ma to miejsce w przypadku przedsiębiorstw, które działają na rynku od dłuższego czasu, a dodatkowo zatrudniają pracowników).

Artykuł przygotowany przy współpracy z Rafsoft.net

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top