Poradnik

Kiedy przeprowadza się duediligence nieruchomości

Kiedy przeprowadza się duediligence nieruchomości 1

Wielu przedsiębiorców coraz chętniej wkracza na rynek nieruchomości. Z pozoru wydaje się, że transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości, to nic trudnego. Kiedy jednak trzeba przeprowadzić analizę dokumentów i podpisać obszerną umowę, zaczynają się schody. Dlatego warto zgłosić się do specjalistów i przeprowadzić duediligence nieruchomości.

Czym jest badanie duediligence nieruchomości?

Duediligence to wnikliwa analiza stanu technicznego i statusu prawnego nieruchomości, którą przeprowadzają wykwalifikowani specjaliści. Dzięki badaniu, można ocenić wartość obiektu, ryzyko związane z transakcją i wskazać sposoby, by je zminimalizować. W zależności od potrzeb i specyfiki nieruchomości, zakres badania może się różnić, jednak pewne elementy pozostają niezmienne.

Kiedy przeprowadza się  duediligence nieruchomości?

 

Jeśli zamierzasz zainwestować w nieruchomość i prowadzić tam działalność, skorzystaj z usług specjalistów, którzy sprawnie poruszają się w zawiłościach prawa i profesjonalnie przeprowadzą Badanie duediligence nieruchomości! Dzięki badaniu, realnie ocenisz opłacalność inwestycji, poznasz ewentualne ograniczenia i dowiesz się następujących rzeczy:

  • czy sprzedający posiada prawo dysponowania nieruchomością, może zawrzeć umowę i przenieść prawa własności?
  • czy nieruchomość jest obciążona lub istnieją zapisy o prawach lub roszczeniach osób trzecich wobec nieruchomości?
  • jakie są skutki poszczególnych wpisów w księdze wieczystej? (np. w przypadku hipoteki, nowy właściciel, odpowiada za zobowiązania).
  • jak brzmią zapisy o rodzaju gruntów wchodzących w skład nieruchomości. Jest to istotne dla struktury planowanej inwestycji. Należy również sprawdzić np. decyzje o podziałach nieruchomości, kwestię należytego dostępu do drogi publicznej.
  • czy dla nieruchomości sporządzono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz czy określone parametry, odpowiadają planowanej inwestycji. Jeżeli takiego planu nie ma, należy przeanalizować decyzję ustalającą warunki zabudowy dla nieruchomości.
  • przepisy dotyczące ochrony przyrody i środowiska są bardzo restrykcyjne i mogą całkowicie uniemożliwić prowadzenie niektórych form działalności w obrębie nieruchomości.

Jeśli zamierzasz sprzedać nieruchomość, a jej stan faktyczny i prawny nie budzą żadnych wątpliwości, możesz spotkać się z wielkim zainteresowaniem i liczyć na wyższą cenę. Warto przed transakcją zlecić badanie duediligence, które pozwoli odpowiedzieć  na pytania:

  • czy są jakieś elementy stanu faktycznego lub prawnego nieruchomości, które można zmienić, aby nieruchomość zyskała na atrakcyjności i wartości,
  • czy są jakieś elementy stanu nieruchomości, o których należałoby poinformować nabywcę, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami,
  • jak określić warunki transakcji, aby nie narazić się na zarzuty związane z ustawowym lub umownym prawem pierwokupu.

Nieznajomość rynku i brak fachowej wiedzy, może przynieść straty dla obu stron transakcji. Niektóre zapisy, mogą utrudnić realizację planów wobec nieruchomości lub całkowicie je przekreślić! Dysponowanie taką wiedzą, może pomóc przy negocjacjach warunków zakupu i sprzedaży nieruchomości!

Więcej informacji znajdziecie na: https://fordata.pl/rozwiazania/due-diligence-nieruchomosci-komercyjne/

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top