Biznes

Kiedy wejdzie w życie zwolnienie przedsiębiorców z opłat ZUS?

zwolnienie z zus miesiąc
fot. archiwum

Do końca marca rząd przekaże do Sejmu projekt ustawy dotyczącej zwolnienia przedsiębiorców z opłat ZUS na okres jednego miesiąca w roku.

Tak poinformował premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

Rząd pragnie, aby projekt wszedł w życie jeszcze w bieżącym roku.

„Dziś otrzymaliśmy informację od ministra Hetmana, która przyczyni się do przygotowania projektu, przeprowadzenia szybkich konsultacji, aby do końca marca trafił on do Sejmu” – powiedział premier.

„Zgodnie z proponowaną ustawą każdy mikroprzedsiębiorca, samozatrudniony – ogólnie osoba prowadząca działalność gospodarczą czy firmę – będzie mogła wybrać jeden miesiąc w roku, w którym zwolniona będzie z opłaty ZUS-owskiej (…) Oznacza to również, że państwo pokryje tę opłatę za dany miesiąc, aby zapewnić ciągłość składek i aby nikt nie ucierpiał na przyszłej emeryturze z powodu tego urlopu” – dodał.

Zgodnie z komunikatem po posiedzeniu rządu, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie będą zobowiązani do płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku.

„To rozwiązanie obejmie mikroprzedsiębiorców oraz osoby samozatrudnione. Podczas korzystania z ulgi, przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. W miesiącu, w którym przedsiębiorca skorzysta z ulgi, ZUS pokryje za niego opłatę na ubezpieczenie społeczne” – podkreślono.

Rząd chce, aby projekt wszedł w życie jeszcze w tym roku.

„Mam nadzieję, że nie pojawią się żadne przeszkody, takie jak weto prezydenta, i że uda się wdrożyć ten urlop dla polskich przedsiębiorców jeszcze w tym roku” – powiedział premier Tusk podczas konferencji prasowej.

1 komentarz

1 komentarz

  1. Romek

    10 stycznia 2024 at 08:04

    Ta jasne, podniosą zus 2x wprowadza 1 miesiąc i jeszcze gorsze to bedzie, pokazcie lepiej w TVN jak niemcy protestują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top