News

Konkatedra Lubaczowska z dotacją na konserwację zabytkowej polichromii

konkatedra lubaczów
fot. Krzysztof Witek

Konkatedra Lubaczowska przywróci zabytkowej polichromii dawny blask.

Będzie to możliwe dzięki dotacji z pieniędzy pozyskanych przez samorząd województwa z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Konkatedra Lubaczowska uzyskane wsparcie finansowe w kwocie 1,5 mln złotych przeznaczy na konserwację zabytkowej polichromii we wnętrzu kościoła pw. Św. Stanisława BM.

Projekt zakłada konserwację malowideł we wnętrzu kościoła, których autorem jest znany lwowski malarz Bronisław Gawlik z pierwszej połowy XX wieku.

Zabytkowa polichromia, która znajduje się w prezbiterium sanktuarium przedstawia medaliony z podobiznami polskich świętych i błogosławionych: Stanisława BM, Jadwigi Śląskiej, Jacka, Czesława, Wincentego Kadłubka i Kazimierza Królewicza. Na łuku tęczowym jest scena „Ukrzyżowania”, na tle przedstawionej panoramy Jerozolimy. Są to elementy zachowane, a dzięki zaplanowanym pracom uda się przywrócić te, które zostały zamalowane w okresie powojennym.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.

W ramach Programu Województwo Podkarpackie otrzymało dotację na 17 zadań na łączną kwotę 29 204 771,63 zł.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top