News

Krótsza kolejka tirów przed granicą w Medyce

granica w medyce kolejka
fot. BOSG

Granica w Medyce. Na odcinku granicy polsko-ukraińskiej w regionie Podkarpackim znacząco skrócił się czas oczekiwania kierowców samochodów ciężarowych na procedury odprawy.

Tak informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Według danych przedstawionych przez tę instytucję, kierowcy w miejscowości Medyka muszą obecnie czekać 73 godziny na odprawę, podczas gdy w Krościenku czas oczekiwania skrócił się do 12 godzin.

Według doniesień policji, we wtorek na granicy w Medyce do odprawy czekało około 500 ciężarówek. W przypadku przejścia w Korczowej liczba ta wynosiła około 70, jednak tam odprawiane są jedynie pojazdy o masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony.

W Medyce rolnicy zrzeszeni w ruchu „Oszukana Wieś” prowadzą blokadę przejścia granicznego już od kolejnej doby. Przepuszczają pojazdy osobowe, autokary i ciężarówki, ale tylko te przewożące pomoc humanitarną oraz sprzęt wojskowy. Nie wykluczają zaostrzenia protestu.

Rolnicy dołączyli do trwającego od 6 listopada protestu przewoźników, którzy blokują przejścia graniczne w Korczowej i Dorohusku (woj. lubelskie). Ich postulaty obejmują m.in. dopłaty do skupu kukurydzy, utrzymanie poziomu podatku rolniczego na obecnym poziomie oraz kontynuację kredytów płynnościowych.

Protestujący w Korczowej, Dorohusku i Hrebennem przepuszczają tylko kilka pojazdów na godzinę. Ich celem jest wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla ukraińskich firm transportowych, z wyłączeniem przewozu pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego.

Domagają się także zawieszenia licencji dla firm powstałych po wybuchu konfliktu na Ukrainie, a także przeprowadzenia kontroli tych przedsiębiorstw. Postulowany jest również likwidacja tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej granicy.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top