Poradnik

Kto może wnioskować o zwrot VAT-u z zagranicy?

zwrot vat zagranica

Im szerzej otwierają się granice, tym częściej współpracujemy z kontrahentami z zagranicy, wysyłamy i kupujemy towaru czy też świadczymy usługi na terenie sąsiadów. Coraz istotniejszą kwestią dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jest możliwość zwrot VAT-u z zagranicy. To w prostym rachunku daje możliwość dysponowania środkami pieniężnymi.

Wniosek o zwrot nadwyżki VAT-u z zagranicy

Transakcje dokonywane przez polskie firmy za granicą to dość duża część rynku. Przedsiębiorcy chętnie decydują się na zakup samochodów, maszyn, niezbędnego sprzętu, które są potrzebne w codziennej pracy, a czasem też niezbędne do funkcjonowanie. Poza tym popularnością cieszą się również różnego rodzaju usługi realizowane przez firmy z innego kraju członkowskiego. Każda z transakcji oczywiście zawiera podatek od wartości dodanej. Istnieje więc możliwość zwrotu VAT-u z zagranicy zapłaconego w innym kraju UE.

Polski podatnik nie ma możliwości odliczenia naliczonego zagranicznego podatku. Natomiast może ubiegać się o zwrot VAT-u z zagranicy. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek do polskiego urzędu skarbowego przy zachowaniu poniższych warunków.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać zwrot VAT-u z zagranicy?

Najważniejszym dokumentem regulującym sprawy podatkowe i określającym szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej (VAT), przewidzianego w art. 170 dyrektywy 2006/112/WE jest Dyrektywa Rady 2008/9/WE z 12.02.2008. Wyszczególnia ona zasady zwrotu podatku od wartości dodanej przez podatników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mają ją w innym państwie członkowskim. Poza tym krajowa ustawa o VAT uzupełnia te zapisy i jest wiążąca dla polskich podatników.

Dla kogo zwrot VAT-u z zagranicy?

Przede wszystkim o zwrot VAT-u z zagranicy (https://www.ecpodatkowe.pl/zwrot-podatku-vat-z-zagranicy-vat-ref/) może starać się osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą. Poza tym z tego przywileju korzystają spółki osobowe (cywilna, jawna, komandytowa) czy spółki prawa handlowego.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie podatnik może ubiegać się o zwrot VAT-u z zagranicy od nabytych towarów i usług, importowanych towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju. W tym celu składa wniosek elektroniczny o dokonanie zwrotu VAT-u z zagranicy za pośrednictwem właściwego naczelnika urzędu skarbowego do właściwego państwa członkowskiego.

Kiedy składa się wniosek?

Polskim firmom przysługuje zwrot VAT-u z zagranicy, jeśli w okresie, do którego odnosi się wniosek podatnik był zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce, a tym samym nie był zwolniony z podatku VAT na mocy art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT. Poza tym nie sprzedawał towarów lub nie świadczył wyłącznie zwolnionych z VAT, ani nie posiadał siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub stałego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju UE, w którym nabyto towary lub usługi będące przedmiotem ubiegania się o zwrot VAT.

Nabywane towary lub usługi muszą być przeznaczone na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Nie można wykorzystywać ich do celów prywatnych.

Trzeba pamiętać również, że w niektórych sytuacjach nie będzie można się starać o zwrot VAT-u z zagranicy. Zdarza się to na przykład wówczas, gdy polski podatnik zwraca wydatki poniesione w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, które są ujmowane przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku. Jeśli sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub też transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku, nie będzie można starać się o zwrot VAT-u z zagranicy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top