Biznes

Mateusz Morawiecki w Jaśle: dziś ceny energii są niższe

jasło mateusz morawiecki
fot. J. Jaracz

Mateusz Morawiecki/Jasło. Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową.

Tak mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jasła. Dodał, że dziś ceny energii są niższe niż kilka miesięcy temu.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Jasła, poproszony był m.in. o interwencję w sprawie Krośnieńskiej Huty Szkła „Krosno”, która – jak mówił jeden z działaczy podkarpackiej NSZZ „Solidarność” – choć ma zamówienia do końca roku, „ma problemy z energią”.

Morawiecki, powiedział, że rząd przygotował i realizuje specjalny program wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, a teraz „program ten poszerzany jest o kolejne branże, kolejne kody PKD, żeby jak najwięcej firm mogło skorzystać z wsparcia”.

Przypomniał, że wartość pomocy to 5 mld zł. Zaznaczył też, że będzie rozmawiał z wicepremierem Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową, bo – jak mówił – „umowy zawarte kilka miesięcy temu są na niekorzystnych stawkach”. Zaznaczył, że dziś ceny energii są niższe.

Program „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.

Do programu kwalifikują się przedsiębiorcy prowadzący działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki: koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6 proc. wartości produkcji w pierwszej połowie 2022 r. Co najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji pochodziła z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską.

Jak poinformował w ostatni piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), do tej pory wsparcie w ramach pomocy dla sektorów energochłonnych zostanie wypłacone 208 firmom, a suma udzielonej pomocy to blisko 2,6 mld zł. Zgodnie z programem firmy mogły wnioskować o wsparcie w wysokości do 4 lub do 50 mln euro.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top