News

Ministerstwo Obrony Ukrainy: armatohaubice Krab „koszmarem” dla rosyjskich okupantów

ahs krab na ukrainie
fot. HSW

Ukraina/AHS Krab. Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało za dostarczenie armatohaubic Krab, które stały się „koszmarem” dla rosyjskich okupantów oraz kluczowym elementem „broni zwycięstwa”.

„Chcielibyśmy dzisiaj wyrazić nasze serdeczne podziękowania dla polskich partnerów z @MON_GOV_PL (Ministerstwa Obrony Narodowej) za nieustające wsparcie, zwłaszcza za dostarczenie nam armatohaubic AHS Krab” – oznajmił ukraiński resort na platformie X.

„Krab stał się pionierem wśród systemów artyleryjskich kalibru 155 mm w naszych siłach zbrojnych. Ta imponująca armatohaubica okazała się również istnym koszmarem dla rosyjskich okupantów, gdy trafiła w sprawne ręce ukraińskich artylerzystów” – podkreślono.

Ukraińcy opublikowali informację na temat Kraba pod hasłem „Kalendarz Adwentowy Ministerstwa Obrony”, zapowiadając jednocześnie kolejne doniesienia dotyczące „uzbrojenia zwycięstwa” w nadchodzących dniach.

AHS Krab to samobieżna armatohaubica na podwoziu gąsienicowym, produkowana przez Hutę Stalową Wola S.A.

Polska przekazała Ukrainie 18 takich maszyn z zasobów Wojska Polskiego. Dodatkowo, w ubiegłym roku strona ukraińska podpisała kontrakt z Hutą Stalową Wola S.A. na budowę kolejnych 56 Krabów.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, Polska nieustannie dostarczała Ukrainie różnorodne pojazdy i sprzęt wojskowy w celu obrony przed agresją Rosji.

Wśród dostarczonych środków znalazły się m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz karabinki Grot z radomskiego Łucznika, produkowane przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Ukraina złożyła także zamówienie na 100 bojowych wozów piechoty Rosomak, produkowanych przez firmę Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich, które są powszechnie stosowane przez polską armię.

Informacje o dostawach samobieżnych moździerzy Rak również znalazły się w publikacjach. Zasoby Wojska Polskiego przekazano Ukrainie, w tym czołgi PT-91 i T-72, czołgi Leopard 2 oraz myśliwce MiG-29.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top