Biznes

Młodzi rolnicy mogą otrzymać 150 tys. zł wsparcia. 3 czerwca rusza nabór wniosków

150 tysięcy wsparcia młody rolnik wnioski arimr kiedy

150 tys. zł wsparcia, tyle mogą otrzymać młodzi rolnicy, który samotnie prowadzą gospodarstwo – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jak dodano, w przyszłym tygodniu rusza w tej sprawie nabór wniosków.

ARiMR poinformowała, że wnioski będzie można składać od 3 czerwca do 1 sierpnia.

O wsparcie mogą się ubiegać osoby, które w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat. Muszą mieć też odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Należy posiadać ponadto gospodarstwo o powierzchni minimum 1 ha i rozpocząć swoją działalność nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku.

Agencja dodała, że posiadane lub utworzone gospodarstwo musi się mieścić w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro, jeśli chodzi o wielkość ekonomiczną. Rolnicy chcący otrzymać wsparcie muszą także złożyć biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

ARiMR poinformowała, że premia dla młodego rolnika musi zostać w całości przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70 proc. premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Środki będą wypłacane w dwóch ratach: 120 tys. zł – na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków; 30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.

Wnioski należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR.

Agencja przypomniała, że to będzie już kolejny, szósty nabór wniosków w ramach premii dla młodych rolników. W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ponad 7 tys. wniosków o wsparcie finansowe. (PAP)

O tym temacie pisaliśmy też TUTAJ

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top