Turystyka

Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu z nowymi nabytkami

muzeum jarosław orsettich
fot. Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu wzbogaciło swoje zbiory o rzadką XVII-wieczną grafikę oraz dwa obrazy z okresu szkoły holenderskiej.

Te nowe nabytki doskonale uzupełniają zbiory Muzeum, koncentrując się na historii Jarosławia oraz kulturze mieszczańskiej.

Grafika, która trafiła do zbiorów Muzeum, to podpisany miedzioryt z 1692 roku, przedstawiający hetmana Jerzego Sebastiana Lubomirskiego (1616-1667) znanego z różnorodnych aspektów historii Polski.

Dyrektor Muzeum, Konrad Sawiński, podkreśla, że postać hetmana Lubomirskiego jest niezwykle kontrowersyjna, odgrywającą ważną rolę w czasach potopu szwedzkiego oraz w wewnętrznych konfliktach Rzeczypospolitej. Lubomirski miał również silne związki z Jarosławiem jako właściciel miasta i jego okolicznych dóbr. Grafika z jego wizerunkiem podkreśla ten związek.

Muzeum zakupiło także dwa obrazy holenderskie z końca XVII wieku, które tworzą narracyjny dyptyk. Te dzieła ukazują sceny rodzajowe z życia miejskiego, typowe dla malarstwa holenderskiego tamtego okresu, i idealnie wpisują się w profil zbiorów muzealnych, które skupiają się na kulturze i życiu mieszczańskim.

Kustosz Muzeum, Adriana Pobuta, wyjaśnia, że malarstwo holenderskie tamtego czasu często przedstawiało codzienne życie mieszkańców miast, ich wnętrza i pejzaże, odzwierciedlając rozwój gospodarczy i społeczny tych terenów.

Warto zauważyć, że obrazy stanowiły często element luksusowego wystroju wnętrz i były przedmiotami pożądania bogatszego mieszczaństwa, które naśladowało modę i trendów artystycznych, również poprzez nabywanie dzieł zachodnioeuropejskich na jarmarkach.

Po odpowiednim opracowaniu, nowe nabytki zostaną umieszczone na stałych wystawach Muzeum, gdzie będą dostępne dla zwiedzających.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top