News

Na Podkarpaciu rusza nabór na dofinansowanie przewozów autobusowych

przewozy autobusowe dofinansowanie dotacja
fot. PUW w Rzeszowie

Ponad 65 mln zł trafi na Podkarpacie na dofinansowanie przewozów autobusowych w ramach rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA)

Tak poinformowała w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Dodała, że ogłoszony właśnie nabór wniosków będzie trwał do 10 listopada br.

„Nasz region otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 65 mln zł. FRPA to instrument wsparcia finansowego dla organizatorów transportu publicznego, gdzie to wsparcie z budżetu państwa może wynosić do 3 zł do 1 wozokilometra przewozów. Przy czym wkład własny organizatora nie może być mniejszy niż 10 proc.” – dodała.

Wnioski o objęcie dopłatą mogą składać organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, mogą to być m.in. gminy, powiaty czy związki gminno-powiatowe.

Jak podała Leniart w ub.r. z dopłat z tego funduszu korzystało w regionie 54 organizatorów transportu publicznego. „Do końca trzeciego kwartału br. wydaliśmy na ten cel prawie 50 mln, a do końca roku planujemy wydać niemal 70 mln zł” – powiedziała wojewoda.

Zdaniem Leniart, tak duże zainteresowanie skorzystaniem z dopłat to dowód, że „rządowe wsparcie do transportu jest potrzebne, ponieważ umożliwia walkę z wykluczeniem komunikacyjnym”. „Oznacza też równy dostęp dla mieszkańców regionu do transportu publicznego” – zwróciła uwagę.

Wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać w terminie od 19 października do 10 listopada 2023 r. w wersji papierowej na adres Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Od 2019 r. w województwie dopłatą z FRPA objęto 1 664 linie komunikacyjne o łącznej liczbie 62,6 mln wozokilometrów. Podkarpackie samorządy otrzymały w tych latach w sumie 157 mln zł na organizację przewozów.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top