Biznes

Nawet 120 tys. zł wsparcia na rozwój małego gospodarstwa. Kto może się starać o te pieniądze?

rolnik dotacja dofinansowanie rozwój gospodarstwa

Rolnik/Pomoc finansowa. Wnioski o wsparcie na rozwój małych gospodarstw będą przyjmowane do 27 października br. Standardowa pomoc wynosi 100 tys. zł

Tak poinformowała w czwartek w komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Pomoc będzie realizowana w ramach interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

O pomoc finansową – jak podano – mogą się starać rolnicy, którzy prowadzą mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa.

Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może być większą niż 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie powinna przekraczać 25 tys. euro.

Od wnioskodawcy wymaga się przedłożenia biznesplanu, w którym przedstawi koncepcję zmian w gospodarstwie służących zwiększeniu jego orientacji rynkowej – poinformowała ARiMR.

Standardowe wsparcie wynosi 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł.

Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw na konto beneficjenta trafi 80 proc. kwoty, a później reszta, czyli 20 proc. Taka pomoc może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

Pomoc ma być przeznaczona na przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów.

Dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Nabór wniosków, który rozpoczął się w czwartek, 28 września, jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top