Biznes

Nisko: KFA Armatura rozpoczęła budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w regionie

kfa armatura nisko farma fotowoltaiczna
fot, KFA Armatura/Facebook

Na terenie zakładu KFA Armatura w Nisku rozpoczęła się budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w regionie.

Inwestycja o wartości kilku milionów złotych ma być oddana jesienią tego roku. Moc farmy to 1,8 MWp.

KFA Armatura, która należy do Grupy PZU to polski producent grzejników aluminiowych i armatury sanitarnej. W tym roku świętuje 100-lecie działalności.

Jak podkreśliła prezes firmy Magdalena Tokarczyk-Cyran, jednym z obowiązków nowoczesnej firmy produkcyjnej jest troska o neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko.

„Dlatego każdego dnia podejmujemy mniejsze i większe działania w tym zakresie. Farma z pewnością zalicza się do tych największych. To dla nas ogromne przedsięwzięcie, ale jesteśmy przekonani, że warto” – dodała.

Po uruchomieniu, farma PV o mocy 1,8 MWp na terenie fabryki KFA Armatura pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20 proc. w skali roku.

Budowa instalacji fotowoltaicznej rozpoczęła się od pogrążania pali pod konstrukcje stołów fotowoltaicznych.

W oficjalnym rozpoczęciu budowy udział wziął m.in. starosta niżański Robert Bednarz, który podkreślił, że firma jest w regionie dużym pracodawcą, a jej rozwój to nowe miejsca pracy. „Z naszej strony wspieramy każdą proekologiczną inicjatywę, która ma miejsce w naszym powiecie” – dodał.

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej zaplanowane jest na jesień tego roku.

Fotowoltaika w województwie podkarpackim jest bardziej efektywna w porównaniu do reszty kraju. Wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W tym regionie jest ono na poziomie ponad 1100 kWh/mkw czyli około 10 proc. powyżej średniej ogólnokrajowej.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top