News

Nowa karetka dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego

bieszczadzkie pogotowie ratunkowe

Sanok. Do Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku trafił nowy ambulans (karetka).

Zakup karetki został dofinansowany dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Przekazanie ambulansu miało miejsce podczas obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego, zorganizowanych przez Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe i Uczelnię Państwową im. Jana Grodka w Sanoku.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podziękowała ratownikom za pełną zaangażowania pracę i wysiłek, który podejmują codziennie z troską o życie i zdrowie mieszkańców województwa podkarpackiego. Przekazała także dobre informacje dla bieszczadzkiego pogotowia.

Minister zdrowia zdecydował o wsparciu finansowym w ramach funduszu przeciwdziałania COVID-19 systemu państwowego ratownictwa medycznego także w województwie podkarpackim. Do dyspozycji wojewody, m. in. na zakupy ambulansów, została przeznaczona kwota 6 mln zł, z których 500 tys. zł postanowiłam przekazać dla tutejszego pogotowia ratunkowego, biorąc pod uwagę wiele różnych aspektów, które zdecydowały o podziale środków finansowych – powiedziała wojewoda podczas briefingu prasowego.

Jak podkreśliła Ewa Leniart, kryteriami, jakimi kierowano się przy dokonywaniu weryfikacji składanych wniosków dysponentów zespołów ratownictwa medycznego były m. in. : wiek ambulansów użytkowanych przez dysponenta zespołów ratownictwa medycznego, przebieg czy liczba uruchomionych dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego oraz zespołów transportu covidowego.

W województwie podkarpackim funkcjonuje 96 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 14 zespołów specjalistycznych.

Liczba wyjazdów w ubiegłym roku dla całego rejonu operacyjnego to ponad 143 tys., z których 18 tys. zrealizowane zostało przez karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Wojewoda dodała, że charakter obsługiwanych obszarów przez bieszczadzkie pogotowie cechuje się nie tylko najtrudniejszymi warunkami terenowymi, ale również koniecznością pokonywania znacznych odległości, w celu dotarcia na miejsce zdarzenia.

Odnowienie taboru karetek pozwoli na poprawę zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców Podkarpacia oraz wpłynie pozytywnie na jakość udzielanych świadczeń osobom będącym
w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym na usprawnienie realizacji zadań systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top