Turystyka

Nowe ścieżki biegowe w Bieszczadach. Ponad 140 km nowych tras

trasa ścieżka biegowa bieszczady
fot. Jacek Deneka

Pasjonaci biegania po górach będą mogli cieszyć się ponad stu czterdziestoma kilometrami tras biegowych. Ścieżki biegowe zostaną wyznakowane przez Fundację Bieg Rzeźnika w ramach projektu  “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim” i poprowadzą śladami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Maratonu Bieszczadzkiego oraz Dychy na Jeleni Skok.

4 marca 2021 w Rzeszowie Fundacja Bieg Rzeźnika podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska na realizację projektu “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim”, którego głównym założeniem jest wykonanie w oparciu o istniejące szlaki turystyczne tras biegowych rozpoznawanych w kraju i zagranicą. Szlaki te sprzyjać będą rozwojowi aktywnej turystyki w Bieszczadach.

Projekt zakłada wytyczenie i oznaczenie około 141 km ścieżek biegowych łączących istniejące szlaki, ścieżki i dukty leśne w gminie Cisna oraz na szlaku granicznym na odcinku od Balnicy do Rabiej Skały.

“Poprowadzenie ścieżek trasami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Dychy na Jeleni Skok oraz Ultramaratonu Bieszczadzkiego spowoduje, że biegacze będą się na nich przygotowywać do udziału w imprezach biegowych, przyjeżdżać na obozy sportowe, podejmować własne wyzwania pokonania tych tras” – mówi Mirosław Bieniecki, Prezes Fundacji Bieg Rzeźnika.

Celem projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego, popularyzacja wybranych szlaków a równocześnie wyciągnięcie biegaczy turystów na szlaki, które w sporej części leżą poza najbardziej uczęszczanymi i popularnymi destynacjami.

Główne rezultaty projektu to stworzenie Bieszczadzkich Tras Biegowych wraz z elementami małej architektury turystycznej oraz działania promujące dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze pogranicza (między innymi konferencje, transgraniczne spotkania lokalnych liderów).

Projekt realizowany będzie wspólnie ze słowackim Partnerem: Obec Ulič .

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top