Inwestycje

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli będzie jak nowy. Ogłoszono przetarg na rewitalizację

ogród jordanowski stalowa wola
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola/Ogród Jordanowski. Kolejna, od dawna oczekiwana w Stalowej Woli inwestycja stanie się faktem.

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli doczeka się swojej rewitalizacji.

Dzisiaj został ogłoszony przetarg, którego przedmiotem jest „Odnowa zdegradowanych terenów zielonych w Stalowej Woli”, a zasadniczy zakres robót obejmuje wykonanie wielopokoleniowych stref aktywności w Ogródku Jordanowskim w Stalowej Woli.

Dzięki pojawieniu się nowych programów dofinansowania na działania zaplanowane już w budżecie, możemy zmienić strategię ich wykorzystania i przeznaczyć środki na bardzo oczekiwaną przez mieszkańców Stalowej Woli realizację odnowienia Ogródka Jordanowskiego. Wyciągnęliśmy również wnioski z poprzednich postępowań na to zadanie, dlatego nie będzie łączone ono z innymi zadaniami dotyczącymi terenów zieleni i rekreacji. W tym czasie dokonaliśmy również istotnych zmian w projekcie, aby wzmocnić go o ochronę zieleni, liczbę nowych nasadzeń oraz ciekawe zmiany w architekturze tego terenu. Dzięki temu stworzyliśmy zrównoważoną, bardzo zieloną przestrzeń, dającą miejsce odpoczynku i odprężenia jak tężnia solankowa oraz atrakcyjne miejsce dla naszych najmłodszych do zabawy. Nowym, bardzo ciekawym elementem będzie wielka drewniana sowa na placu zabaw. To będzie wyjątkowe i piękne miejsce Stalowej Woli” – mówi Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli 

Zakresem prac budowlanych będą: rozbiórki, remont ogrodzenia, budowy ciągów pieszych, tężni solankowej i fontanny wraz z infrastrukturą techniczną, zielonej pergoli, nasypu pod górkę saneczkową, ogrodu deszczowego, montaż urządzeń w strefie zabaw dzieci, montaż urządzeń na ścieżce treningowej dla młodzieży i dorosłych, montaż urządzeń w strefie seniora, wykonanie projektowanej zieleni i nasadzeń oraz innych obiektów: elementów małej architektury, urządzeń sportowych i rekreacyjnych, elementów wspomagających retencję wód opadowych (ogród deszczowy, rów infiltracyjny, niecka infiltracyjna), przebudowy i budowy instalacji infrastruktury technicznej: budowę przyłączy oraz instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, budowę sieci zewnętrznej wodociągowej, iluminacji obiektów, budowę linii kablowych elektroenergetycznych i teletechnicznych, sieci monitoringu, instalacji oświetlenia terenu, kanalizacji teletechnicznej i instalacji wodnej.   

ogród jordanowski stalowa wola nowy ogród jordanowski stalowa wola nowy ogród jordanowski stalowa wola nowy ogród jordanowski stalowa wola nowy ogród jordanowski stalowa wola nowy

 

 

 

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli powstał w latach 50-tych XX wieku.

Podobnie jak inne tego typu ogrody w Polsce był inicjatywą lekarza Henryka Jordana, lekarza i społecznika. Ogród miał służyć do wypoczynku oraz uprawianiu sportów dla dzieci i młodzieży. Jego układ urbanistyczny, nasadzenia zieleni wzorowane były na założonym w Krakowie w 1889 roku pierwszym tego typu obiekcie w Europie. 

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top