Biznes

Platformy Startowe Start in… Co to takiego?

start in startup polska wschodnia
fot. Tomasz Leyko

Platformy Startowe Start in… to nowy projekt mający na celu wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć i rozwój przedsiębiorczości w makroregionie Polski Wschodniej.

Konferencja inauguracyjna odbyła się w siedzibie Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce, z udziałem marszałka Władysława Ortyla.

Inicjatywa jest realizowana przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z ARR MARR S.A. z Mielca, Kieleckim Parkiem Technologicznym, Accelpoint Sp. z o.o. oraz Speedup VCG Sp. z o.o.

Projekt „Platformy Startowe Start in…” jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

„Platformy Startowe Start in…” to program inkubacji dla startupów posiadających pomysł na innowacyjny produkt lub usługę, którzy pragną zweryfikować i rozwijać swój pomysł pod okiem doświadczonych mentorów i ekspertów.

Program nie tylko oferuje wsparcie merytoryczne i doradcze, lecz także możliwość uzyskania mikrograntu na etapie inkubacji oraz dofinansowania na dalszym etapie rozwoju. Projekt przewiduje dwie ścieżki wsparcia: horyzontalną, obejmującą projekty z różnych branż, oraz dedykowaną ścieżkę motoryzacyjną.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił wartość tego projektu, który powstał jako innowacyjne rozwiązanie finansowe i projektowe wynikające z szerokiej współpracy, wykraczającej poza obszar Podkarpacia. Projekt opiera się na Funduszach Europejskich dla Polski Wschodniej, które są ulubionym programem marszałka. Ortyl podkreślił konieczność wspierania przedsiębiorczości i innowacji, podkreślając rolę inkubatorów, które nadal są istotne nawet w obliczu wzmożonych wyzwań i wymagań współczesności.”

Konferencja inaugurująca projekt „Platformy Startowe Start in…” stanowiła doskonałą okazję do zapoznania się z założeniami i korzyściami programu oraz do nawiązania kontaktów i współpracy z innymi podmiotami ekosystemu startupowego w Polsce Wschodniej.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, RARR S.A., startupów oraz funduszy inwestycyjnych. Podczas wydarzenia zaprezentowano sukcesy i doświadczenia startupów, które uczestniczyły w poprzednich edycjach programów inkubacyjnych realizowanych przez PARP.

„Platformy Startowe Start in…” to kompleksowy program wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup, począwszy od momentu ich rejestracji jako spółek kapitałowych, aż do stworzenia minimalnej wersji produktu (MVP) i opracowania modelu biznesowego.

Utworzony w ramach projektu Panel Ekspertów będzie selekcjonował najlepsze pomysły do procesu inkubacji. Przy ocenie projektów brane będą pod uwagę kryteria związane z innowacyjnością pomysłu, przewagami konkurencyjnymi, potencjałem biznesowym, doświadczeniem oraz kwalifikacjami pomysłodawców i członków zespołu, a także wykonalnością przedsięwzięcia.

Dodatkowym kryterium premiującym będzie uwzględnienie, czy pomysł dotyczy wprowadzenia na rynek rozwiązań uwzględniających ekologiczne lub społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju.

Platformy Startowe Start in…: dla kogo ten projekt?

Projekt skierowany jest do osób pełnoletnich lub zespołów tych osób, które posiadają pomysł na innowacyjny produkt lub usługę, mający na celu przygotowanie innowacyjnego wyrobu lub usługi w formie MVP. Pomysłodawcy muszą być właścicielami zgłaszanego pomysłu i mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

Do projektu mogą aplikować osoby fizyczne bez względu na miejsce zamieszkania, które posiadają innowacyjny pomysł na biznes co najmniej na skalę krajową. Warunkiem koniecznym jest rejestracja przedsiębiorstwa typu startup na terenie Polski Wschodniej.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top