Poradnik

Płatności za faktury VAT – jak utrzymać płynność finansową firmy?

faktoring faktury płatność płynność finansowa

Zastanawiasz się, w jaki sposób utrzymać dobry stan finansowy swojej działalności gospodarczej? Dla przedsiębiorców w Polsce banki oraz inne instytucje finansowe przygotowały szereg rozwiązań, które pozwalają na zregenerowanie budżetu firmowego np. poprzez faktoring. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest taka forma finansowania, koniecznie sprawdź poniższy artykuł.

 W dzisiejszych czasach faktoring stał się jedną z najpopularniejszych usług, które pozwalają na   płynności finansowej firmy na jak najlepszym poziomie. Wielu przedsiębiorców zastanawia się pomiędzy dwoma rozwiązaniami: faktoring pełny czy niepełny? W zależności od potrzeb firmy warto zdecydować się na jedną z dostępnych opcji. To szansa na poprawę kondycji finansowej, a także utrzymanie dobrych stosunków z kontrahentami biznesowymi,

Czym jest faktoring?

Faktoring to nic innego, jak źródło finansowania wystawionych faktur na rzecz kontrahentów. Po nawiązaniu współpracy z faktorem, czyli instytucją wypłacającą środki za przesłane faktury można nawet w ciągu kilku godzin otrzymać należne pieniądze z tytułu faktur, które nie zostały jeszcze opłacone przez klientów. Taka forma finansowania najczęściej ma zastosowanie dla faktur z odroczonym terminem płatności na 30, 60, a nawet 120 dni. Tak długi czas oczekiwania mógłby negatywnie wpłynąć na płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa.

Sporządzona pomiędzy faktorem a faktorantem umowa faktoringu najczęściej obejmuje wypłatę na rzecz przedsiębiorcy od 70 do 100% wartości brutto wynikającej z faktury VAT. Dzięki temu nie musisz czekać nawet kilkadziesiąt dni na płatność, co mogłoby wstrzymać działanie np. zakładu produkcyjnego. Dobrze przygotowana umowa to podstawa jeśli chodzi o faktoring. Dokument powinien mieć charakter cywilno-prawny i wskazywać też na wybraną formę faktoringu.

Faktoring pełny i niepełny – o co tu chodzi?

Faktoring pełny to tzw. faktoring bez regresu. Oznacza to, że firma faktoringowa, czyli faktor bierze na siebie ryzyko ewentualnej niewypłacalności kontrahenta z tytułu wystawionej faktury VAT. Dzięki temu faktorant nie musi martwić się o czynności windykacyjne. Warto też dodać, że pełny faktoring najczęściej wiąże się z koniecznością podpisania umowy ubezpieczenia należności. Dzięki temu płynność finansowa Twojej firmy nie ucierpi w żadnym przypadku.

Faktoring niepełny działa na podobnej zasadzie, z tym że ryzyko niewypłacalności kontrahenta z tytułu wystawionych faktur pozostaje po stronie faktoranta. W razie braku wpłaty należności przez klienta będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów faktoringu z własnej kieszeni. Mowa tu o większym ryzyku dla firmy korzystającej z usługi faktoringu, ale i opcji pozyskania większych kwot od faktora, aniżeli w przypadku faktoringu pełnego. Finalny wybór rodzaju faktoringu powinien być uzależniony głównie od relacji pomiędzy przedsiębiorstwem
a klientami.

A może chcesz poznać popularne firmy faktoringowe? Sprawdź je pod adresem: https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/finea/.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top