News

Podkarpacki Szlak Filmowy 2023 w Jarosławiu: Adam Spiegel gościem honorowym

adam spiegel jarosław podkarpacki szlak filmowy 2023
fot. Iwona Piętak

Podkarpacki Szlak Filmowy 2023. Jarosław i jego okolice znalazły się na mapie Podkarpackiego Szlaku Filmowego.

Są na nim zaznaczone miejsca, w których powstawały produkcje filmowe.

To inicjatywa realizowana przez Podkarpacką Komisję Filmową od 2020 roku. W poprzednich latach otwarto fragmenty szlaku w Jaśliskach, Przemyślu i w Bieszczadach.

W Jarosławiu kręcono sceny między innymi do „Katynia” Andrzeja Wajdy i „Eteru” Krzysztofa Zanussiego.

Kilka filmów, których twórcy wybrali Podkarpacie jako scenerię do swoich dzieł, dostało nagrody na prestiżowych festiwalach. „Katyń” i „Boże Ciało” były nominowane do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, natomiast „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Gościem honorowym inauguracji jarosławskiej części szlaku, która trwa od piątku, jest Adam Spiegel, amerykański producent filmowy i autor teledysków, a prywatnie syn światowej sławy producenta filmów Sama Spiegla.

Samuel Spiegel urodził się w 1901 roku w Jarosławiu, a zasłynął jako producent takich dzieł, jak „Most na rzece Kwai”, „Lawrence z Arabii” czy „Na nabrzeżach”.

Dzisiaj ostatni dzień filmowego święta w Jarosławiu. Głównym wydarzeniem będzie spotkanie z twórcami filmów powstałych w tym mieście: reżyserem „Eteru” Krzysztofem Zanussim i producentem filmu Januszem Wachałą oraz scenografką filmu „Katyń” Magdaleną Dipont i kierownikiem tej produkcji Kamilem Przełęckim.

Wieczorem zaplanowano plenerową projekcję filmu „Katyń” na jarosławskim Rynku.

jarosław podkarpacki szlak filmowy 2023

fot. Iwona Piętak

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top