Biznes

Ministerstwo Finansów przekaże podkarpackim samorządom 76 mln zł z powodu problemów PBS w Sanoku

Ministerstwo Finansów przekaże podkarpackim samorządom 76 mln zł z powodu problemów PBS w Sanoku 1

Podkarpackie samorządy, które straciły pieniądze z powodu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, jeszcze dziś otrzymają 76 milionów złotych w ramach subwencji oświatowej  i równoważącej – poinformował w Sejmie wiceminister finansów.

Leszek Skiba dodał, że resort pracuje również nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach, zapewniając tym samym bezpieczeństwo funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Bez zakłóceń ma też przebiegać wypłata świadczenia 500+.

Wiceminister Skiba powiedział, że przymusowa restrukturyzacja, o której zdecydował 15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, była wyborem mniejszego zła, mającym uchronić Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku przed upadłością. Dzięki temu udało się uchronić około 57 procent środków, które posiadały na depozytach m.in. samorządy.

Wiceszef resortu finansów przypomniał, że wojewoda podkarpacki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami podkarpackich samorządów, które miały ulokowane środki na kontach w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. Jutro odbędzie się spotkanie, na którym mają być oszacowane pełne straty samorządów.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny przypomniał, że klienci indywidualni, a także małe i średnie firmy zachowują w całości środki ulokowane w banku do równowartości 100 tysięcy euro.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top